perseid meteor yağmuru nedir? 2019 perseid meteor yağmuru ne zaman?

12 Ağustos gecesi Perseid meteor yağmuru gözlemlenecek

4 dakikalık içerik

Perseid meteor yağmuru, en bilinen gök taşı yağmurlarından biridir. Perseid meteor yağmuru, 1992 yılında Dünya’nın yakınlarından geçen Swift-Tuttle kuyruklu yıldızından arda kalan kalıntılardan oluşur. Bu meteoroidler, bir zamanlar ana kuyruklu yıldızlardan salınan kum ve çakıl büyüklüğünde kaya parçalarıydı. Bazı kuyruklu yıldızlar artık aktif değil ve şimdi göktaşı olarak adlandırılıyor.

17 Temmuz’dan 24 Ağustos’a kadar devam edecek olan Perseid meteor yağmuru, 12 Ağustos gecesi en yüksek seviyeye ulaşacak. 12 Ağustos gecesi saatte ortalama 60 meteor gözlenmesi bekleniyor. Meteor yağmuru, en iyi belirli karanlık ve açık gecelerde görülüyor. Bulunduğunuz yerden saat başına kaç meteor görülebildiğini görmek için buraya tıklayarak, tarihini, meteor yağmurunu ve konumunuzu seçerek verilere ulaşabilirsiniz.

Geçtiğimiz hafta astrofizikçi Tuğça Şener ile yaptığımız söyleşide de Şener, meteor yağmurlarına değinmişti. Şener, hiçbir araç gerece ihtiyaç duyulmaksızın yapılabilecek gökyüzü gözlemlerinin başında meteor yağmurları geldiğini söyleyerek, “Çıplak gözle yapabileceğimiz gözlemlerin başında meteor gözlemleri geliyor. En bilinen meteor yağmurlarından biri olan Perseidleri ağustosun 12’si civarında gözleyebiliriz.” şeklinde konuşmuştu.

Geçtiğimiz yıldan Perseid meteor yağmurlarına ilişkin bir video görüntü;

(İnegöl / Bursa)

Perseid meteor yağmuru haricinde bu yılın gök olayları

Perseid meteor yağmuru
Hızlandırılmış bir Perseid meteor yağmuru görüntüsü. Kaynak; NASA

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi, bu yıl yaşanacak diğer meteor yağmurlarını, 27-28 Temmuz’da Delta Aquarid (Delta Kova), 20-21 Ekim’de Orionid (Avcı), 17-18 Kasım’da Leonid (Aslan), 13-14 Aralık’ta da Geminid (İkizler) şeklinde açıkladı. Bu göktaşı yağmurlarında saatte 15 ila 120 yıldız kayması olarak da tabir edilen meteor görülebilecek.

Bu yıl gerçekleşecek bir başka gök olayı ise 11 Kasım 2019 tarihinde Merkür’ün Güneş’in önünden geçecek olması. Bu gök olayı, Türkiye’de öğleden sonra başlayacak ve kısmen gözlemlenebilecek. Bir teleskop ya da dürbünle bile bakıldığında Merkür, Güneş diskinin önünde ancak siyah bir nokta gibi görünecek. İllere göre geçişin başlangıç zamanının farklı olacağını belirten Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi, geçişin Ankara’da 15.40’da başlayacağını açıkladı.

Kaynaklar;

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi

Wikipedia-Perseid Meteor Yağmurları