///

Perseid Meteor Yağmuru Gözlemi, 12 Ağustos’ta Bursa Karacabey’de!

10 dakikalık içerik

Yer yıl gökyüzü severlerin heyecanla beklediği Perseid Meteor Yağmuru için bu yıl da etkinlikler hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz yıl da 12 Ağustos’ta düzenlenen Perseid Meteor Yağmuru Karacabey Gözlem Etkinliği, bu yıl 12 Ağustos Cumartesi günü Bursa Karacabey’de gerçekleşecek.

Yaban hayatı ve doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş’in resmi Twitter hesabından yaptığı etkinlik duyurusuna göre, 12 Ağustos 2023 Cumartesi günü Bursa Karacabey’de Perseid meteor yağmuru gözlemi yapılacak.

meteor yağmuru gözlemi

2022 yılında düzenlenen gözlem etkinliğinde gece yarısına kadar programa katılan astrofotoğrafçıların çektiği gökyüzü fotoğrafları led ekran ile katılımcılara gösterilmişti. Gece yarısında, dolunay battıktan hemen sonra ışıklar kapatılıp gözlem yapılmış ve katılımcılara gece boyu yıldızlar ve gökyüzü hakkında bilgiler verilmişti. Geçen yıl katılım için ücret ödenmemiş ve kayıt alınmamıştı. Bu yıl da geçen yıl olduğu gibi, katılmak isteyenler direkt alana giriş yapabilecek.

Tüydeş, Twitter’da yaptığı bir paylaşımında bu konuyla ilişkin, “Kayıt gerektirmeyen tamamen ücretsiz olan bu gökyüzü gözlem etkinliğine dair tüm detayları aşağıda sıralayacağım. Tek yapmanız gereken çıkıp gelmek” ifadelerini kullandı.

Alper Tüydeş’in verdiği bilgilere göre, gözlem öncesinde gece yarısına kadar etkinliğe katılan konuklar gökyüzü ve yıldızlar hakkında sunum ve gösteriler yapacak. Geçen yıl olduğu gibi, gece yarısından sonra ışıklar kapanacak ve gözlem başlayacak.

Tüydeş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda dürbün, gözlük gibi materyallere gerek olmadığını ve gözlemin çıplak gözle gerçekleştirilebileceğini söyledi. Alanda kamp yapılabileceğini belirten Tüydeş, paylaşımında “Uyku tulumunuzu, deniz yatağınızı, çadırınızı hatta karavanınızı alıp gelmek için notunuzu şimdiden alın!” ifadelerine yer verdi.

17 Temmuz’dan 24 Ağustos’a kadar devam edecek olan Perseid meteor yağmuru, 12 Ağustos gecesi en yüksek seviyeye ulaşacak. 12 Ağustos gecesi saatte ortalama 60 meteor gözlenmesi bekleniyor. Meteor yağmuru, en iyi belirli karanlık ve açık gecelerde görülüyor. Bulunduğunuz yerden saat başına kaç meteor görülebildiğini görmek için buraya tıklayarak, tarihini, meteor yağmurunu ve konumunuzu seçerek verilere ulaşabilirsiniz.

Etkinlik alanı hakkında bilgiler veren Tüydeş, alanın sahil kenarı olduğundan az sinekli ama rüzgarlı olabileceğini söyledi. Esintinin çok olmasıyla sineğin de az olacağını dile getiren Tüydeş, “Rüzgar gece geç saatlerde azalsa da sonrasında serinlik kalabiliyor. Kıyafet seçiminizde buna göre alternatifiniz olsun mutlaka” uyarısında bulundu.

Etkinlik alanında ateş yakmanın, mangal yapmanın, semaver vb etkinliklerin kesinlikle yasak olduğu belirtildi.

Alkol konusunda gelen sorulara toplu cevap veren Tüydeş, “Kimsenin içeceğine karışmıyoruz. Lakin birden fazla arkadaş grubu alanda masa birleştirip içki içmeye başlayınca çok geçmeden ses ve ışık konusunda o çevreden şikâyetler gelmeye başlıyor. Bu konuda bu yılda tavrımız nettir; sofra kurup kalabalık gruplarla masa birleştirip ortamdan ayrı ortam kurmaya müsaade edilmeyecektir. Amacı gökyüzü olmayan gruplar için alternatif piknik alanları zaten bölgemizden mevcuttur. Oraya gidiniz. Çok net!” ifadelerini kullandı.

Kalabalığın gözlem seyrini olumsuz etkilemediğini söyleyen Tüydeş, şu ifadeleri kullandı:

“Aksine binlerce insanla aynı amaçla bir arada olmak ve kayan meteorları alkışlarla karşılamak hem keyifli hem de o kayma anına dikkat çekme açısından faydalı bile oluyor 🙂 Ve çok güzel arkadaşlıklar, komşuluklar ve paylaşımlar gerçekleşiyor. Yine öyle olacak.”

Bölgenin güvenliğini Jandarmanın sağlayacağını berliten Tüydeş, 4 yıldır güvenliğe dair bir sorunun olmadığını vurguladı.

Otobüsle gelecek vatandaşların önce Karacabey terminaline ardından Yeniköy servislerine binmesi gerektiği duyuruldu. Konaklama için tavsiyelerde bulunan Tüydeş, alanda çadır ve kamp alanının mevcut olduğunu, otelde kalmak isteyen katılımcılar içinse Leylek Köy Göl Evi’nin etkinlik alanına 45 dakika mesafede olduğunu söyledi. Bir diğer alternatifin Issızhan Butik Müze otel olduğunu belirten Tüydeş, otel tercih edeceklerin erken rezervasyon yaptırmalarını tavsiye etti. Geçen yıl etkinliğe katılan bir gözlemci, etkinlik hakkında şöyle konuştu:

“Sadece meteor izleyeceksiniz diye düşünmeyin, gecenin dolu dolu geçmesi için birçok sunum ve etkinlik planlanıyor. Kalabalığa rağmen huzursuzluk yaşanmadı, yaşanacak gibi olduğunda Alper bey hiç çekinmeden müdahale ediyor. Aileyle rahatlıkla gelinebilir, düzgün bir ortam var. Belki biraz tuvalet sırası beklersiniz ama bu tarz kamplı etkinliklerde zaten tuvaletin evdeki gibi rahat olmasını bekleyemezsiniz. Herkesin keyifli bir gece geçirmesi için kurallar belirlenmiş ve kimsenin tadının kaçmasına izin verilmiyor.

Yönetimi kesinlikle iyi bir etkinlik. Geçen sene biraz bulutların saldırısına uğradık ama tamamen kapalı olsaydı bile keyifli bir ortamdı. Bol rüzgar oluyor, ona göre önlem alın, etrafta büyük taş bulmak zor, çadıra ağırlık alabilirsiniz. Meteorları izlemenin en rahat yolu yatmak, gece boyu sandalye zorlu olabilir.”

Meteor yağmuru gözlem etkinliği

Perseid Meteor Yağmuru Nedir?

Perseid Meteor Yağmurları Swift-Tuttle kuyruklu yıldızlı ile ilişkilidir.  Perseid Meteor yağmurunun gökyüzünde saçılma noktası Perseus Takımyıldızına geldiğinden Perseid Meteor Yağmuru denmiştir. Yılda bir kez Dünya’nın kütle çekimiyle etkileşime girer ve meteor yağmuru oluşur.

Perseid Meteor Yağmurları her yıl Temmuz ayı ortasında başlar. Parça akımına göre Ağustos ayının ortasında zirveye ulaşır. Genelde Kuzey Yarım Küre’de görünen Perseid Meteor Yağmuru zirve zamanlarında 60’tan fazla meteor yağmuru gözlemlenebilir. Gün doğumuyla öğlen vakti  arasında atmosfere giren birçok meteor hava aydınlık olduğundan görünmez. Ancak gece yarısından sonra atmosfere giren meteorlar görünebilir. Gece yarısından sonra atmosfere giren meteorlar ateş topları oluşturabilir.

Perseid Meteor Yağmuru

Kaynakça:

Alper Tüydeş

Perseids Meteor Shower