Oxford Doğal Tarih Müzesi böcek koleksiyonu

Oxford Doğa Tarihi Müzesi’nin böcek koleksiyonları 1.3 milyon Sterlin ile yenileniyor

2 dakikalık içerik

Oxford Doğa Tarihi Müzesi’nin böcek koleksiyonları 1.3 milyon Sterlin ile yenileniyor. Milli Piyango fonu, müzenin böcek koleksiyonlarını korumasına yardımcı olacağını açıkladı. Oxford’un Doğa Tarihi Müzesi, bir milyondan fazla böceğin yeniden sergilenebilmesi için, 1.3 milyon Sterlinlik bir projeye dahil oldu.

Milli Piyango Miras Fonu, müze koleksiyonlarını korumak, yeni kamu alanları oluşturmak ve yeni personel almak için 700 bin Sterlin harcıyor. Bir müze sözcüsü, böcek koleksiyonunun “İngiliz entomolojisinin neredeyse tamamını kapsadığını” söyledi.

Oxford Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi, 150 yıl boyunca böcekleri topladı. Foto; Brian Deegan.

Milli Piyango Miras Fonu’ndan Stuart Hobley, “İngiliz Böcek Koleksiyonu, 150 yıllık böcekleri ve entomolojisinin öyküsünü anlatan doğal mirasımızın inanılmaz derecede değerli bir parçasıdır.” dedi. Hobley, açıklamalarını “Şimdi, Milli Piyango oynayanlar sayesinde koleksiyon, hayati araştırmalar hakkında bilgi vermeye devam edecek. Ayrıca koleksiyon, yeni nesillere en küçük ama en önemli türlerimizden bazılarını sevmelerini ve korumalarını aşılayacak.” şeklinde ifadelerle sonlandırdı.

Eylül ayında başlayacak olan çalışmaların 2021’de tamamlanması bekleniyor. Sosyal yardım ve eğitim programının ise, 2022 yılına kadar devam edeceği duyuruldu.

Kaynaklar;

BBC

Meltem Yaşdağ’ın Pre-Raphaelite hakkındaki makalesi