Haber

Our Planet Belgeseli kamera arkası nasıldı?

gezegenimiz belgeseli

Our Planet belgeseli yayına girdi. Sir David Attenborough’un seslendirdiği yapım, görsel kalitesi bakımından da diğer belgesellerden ayrılıyor. 4k kameralarla ve son teknoloji kullanılarak çekilen belgesel için 600’den fazla kişi çalıştı.

İnanılmaz görüntü kalitesi ve senaryosuyla ses getiren yapım oldukça dikkat çekti. Bununla birlikte pek çok izleyicinin izlerken sorular sormasını da sağladı. Bu kadar derinlemesine görüntüler nasıl çekilebildi? Dondurucu soğuklarda çekimler nasıl yürütülebildi gibi pek çok soru akıllara düştü.

Our Planet Belgeseli nasıl çekildi?

Bu belgesel aslında 8 belgesel bölümünden oluşan bir belgesel dizisi. Tek bir yerde geçmeyen bu çalışma Dünya üzerindeki çok farklı habitatlardan görüntüleri ekranlara getiriyor. Kutuplardan, Amazonlara kadar pek çok farklı habitatın görüntüsünü 600’den fazla ekip üyesi, 50’den fazla ülkede çekti.

Our Planet Kamera arkası görüntüleri

Bu büyülü belgesel çalışmasının gerisinde yaşananlara dair ilginç anları derledik. Kamera arkası görüntülerin kendileri de en az belgesel kadar etkileyici.

  •  Dondurucu soğuklarda çekim

our planet belgeseli 

  • Denizlerde çekim 

su altı çekimi our planet

  • Çekim çadırı 

our planet ekibi

  • Penguenlerle çekim 

our planet penguen

  • Yavru ve annesi 

our planet albatros

  • Ormanlarda çekim 

  • Havadan çekim 

our planet

  • Su altı çekime hazırlık 

our planet deniz çekimi

  • Tuzak kamera Borneo ormanı çekimi

Fotoğrafların kaynağı 

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Özel Haberler

Our Planet - Gezegenimiz Belgeseli Netflix'te

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Worth reading...
Çiçeklerin en nazlısı; Orkide