Haber

Otizm için Mavi Işık Yak

Bugün, 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü. Mavi Işık Yak Kampanyası (Light It Up Blue) ile küresel çapta otizme dikkat çekilecek. Mavi Işık Yak Kampanyası’nı Türkiye’de, 2009 yılından beri kampanya elçisi olan Tohum Otizm Vakfı yürütüyor.

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü, 2008 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda oy birliğiyle ilan edildi.

Otizm Farkındalık Günü, çeşitli etkinliklerle otizme dikkat çekmek için kutlanacak. Ülkemizde Mavi Işık Yak Kampanyası, Tohum Otizm Vakfı’nın öncülüğünde ve Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD ) üyelerinin katkılarıyla gerçekleştirilecek. Mavi Işık Yak Kampanyası’na destek için bireyler, mavi giyinip, fotoğraf çekilerek sosyal medya hesaplarında “otizmemaviışıkyak” etiketi ile paylaşım yapacak. Kampanya kapsamında önceki yıllarda köprüler, binalar mavi ışıklarla aydınlatılmıştı.

Tohum Otizm Vakfı, açıklama yayımlayarak bugün de çeşitli yapıların mavi ışıkla aydınlatılacağını duyurdu. Bugün akşam saatlerinde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Galata Kulesi ve İzmir Saat Kulesi, Masal Şato, Diyarbakır’da Surlar, Amasya Kalesi gibi birçok yapı AGİD üyelerinin katkılarıyla mavi ışıkla aydınlanacak.

Otizm bilinci son yıllarda dünya çapında artmıştır. Birleşmiş Milletler için, Engelli Kişiler Sözleşmesi’nde (CRPD) öngörülen otizmli kişiler de dahil olmak üzere engelli kişilerin hakları, yetkilerinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Dünya liderleri 2015 yılında 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’ni kabul ettiklerinde, uluslararası toplumlarda kapsayıcı, erişilebilir ve sürdürülebilir kalkınmaya olan güçlü bağlılığı yineledi ve kimsenin geride kalmayacağına dair söz verdi.

Bu yıl 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’nde yardımcı teknolojilerin kullanılmasının güçlendirilmesine dikkat çekiliyor. Yardımcı teknolojiler, otizmli kişiler için sosyal ve ekonomik engellerin kaldırılmasında bir araç olarak kabul edilmekte. BM, internet sitesi üzerinden bu yılki uzmanlarla yapılacak görüşmelerdeki başlıca konuları, internet ve dijital topluluklar, bağımsız yaşam, eğitim ve istihdam, teletıp ve siyasal katılım olarak belirledi.

Otizm nedir?

Otizm spektrum bozukluğu, doğuştan ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan bir nöro-gelişimsel bozukluktur. Otizm spektrum bozukluğunun oluşma nedeni bilinmemekle birlikte genetik temelli olduğuna ilişkin çalışmalar vardır. Biliminsanları, hem genetik temellere hem de çevresel faktörlere dayandığını düşünmektedir ancak kesin bir kanıt henüz bulunmamıştır.

Kaynak; BM

Tohum Otizm

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
HaberSağlık

Doğum öncesi kirliliğe maruz kalma beyini değiştiriyor

Haber

Palm yağı için ormanlar yakılıyor - Endonezya

HaberSağlık

Ebeveynler otizmli çocuklarını beyazlatıcı ile zehirliyor

Haber

İklim değişikliği bir milyon türü yok edebilir

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir