//

Orman Yangınlarının Küresel Oyun Olduğu Komplo Teorisi

8 dakikalık içerik

Youtube içerik üreticisi Haluk Özdil, Çanakkale’de çıkan orman yangınlarının ardından komplo teorileriyle Avrupa’nın insanlığı yok etme projesi geliştirdiğini iddia etti. Özdil’in komplo teorileri ve komplo teorilerinin bilimsel çürütmesi haberimizde…

Özellikle yaz aylarında çıkan orman yangınları hakkında komplo teori geliştiren Haluk Özdil, bu defa bilim insanlarını hedef aldı. Özdil, “Bilim insanı adıyla çıkarılan birçok insan bunlara (Avrupa’ya) çalışıyor. Ulusal kanallar bunların ortağıdır” iddialarıyla orman yangınlarının kasıtlı bir oyun olduğunu öne sürdü.

Birleşmiş Milletler başkanının “Büyük göçler başlarsa sistemler yıkılır” açıklamasına dayanarak küresel iklim kriziyle orman yangınlarının bilinçli bir şekilde Avrupa tarafından çıkarıldığını söyledi. Avrupa eliyle “yerli iş birlikçilerin” orman yangınlarına çanak tuttuğunu iddia eden Özdil, insanlık suçu işlendiği iddiasını ortaya attı. İnsanlığı yok ederek Dünya devleti kurulmak istendiğini ifade eden Özdil, “Çanakkale’de yanan bizim tarihimizdir” dedi. Çıkarılan yangınların kontrollü biçimde Dünya’yı düzenleme amacıyla çıkarılan yangınlar olmadığını bilinçli ve kasıtlı çıkarıldığını dile getiren Özdil, Çanakkale’de çıkarılan yangının bilimsel kanıtı olmadığını söyledi. Medya mensuplarını zan altında bırakan Özdil, şöyle konuştu:

“Her ülkede her meslekten uşakları var ve bunların hepsine ortaklık eden medyadır. Beyin yıkama açısından hepsini karşınıza çıkarıyorlar”

Bilim insanlarına ithafen, “Bu iş beyni çalışanlarla çalışmayanların yaşam mücadelesine döndü” sözlerini kullanan Özdil, “Ülkedeki Avrupa seviciler bu ülkeyi felakete götürdü” dedi.

haluk özdil

Peki Orman Yangınlarının Sebebi Nedir? Özdil’in İddialarında Olduğu Gibi Orman Yangınlarının Bilimsel Sebebi Yok mu?

Geçtiğimiz yıllarda Bilimma Bilim Haber Servisi olarak yaptığımız habere göre, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, Orman Fakültesi, Toprak İlmi ve Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı Profesör Dr. Doğanay Tolunay, Türkiye’de çıkan orman yangınlarının genel olarak Ege ve Akdeniz’de çıktığını ve bunun temel nedeninin iklim olduğunu açıkladı. Bu bölgede çıkan orman yangınlarının yazları kurak ve sıcak Akdeniz iklimine bağlı olduğunu söyleyen Tolunay, ülke genelinde yaz aylarında yağış olmadığını ve hava sıcaklıklarının 30 °C’nin üstünde seyrettiğini ifade etti.

Tolunay, ülke genelinde yüzlerce yıldır maki ve kızılçam ormanlarının Anadolu coğrafyasının geneline hükmettiği gerçeğini vurguladı. Mart ayından itibaren artan orman yangını riskinin Temmuz ve ağustos ayında arttığını belirten Tolunay, bu aylarda orman yangınlarına dikkat edilmesi gerektiğini ve izmarit, mangal külü gibi tehlike unsurlarına karşı hassas olunması gerektiğinin altını çizdi.

Tolunay, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“İnsanlar kasıtlı ya da ihmal / kaza gibi nedenlerle yangınlara yol açabilmektedir. Kasıtlı yangınlar yerleşim yeri ya da tarla açmak, terör ve kargaşa çıkarmak gibi nedenlerle çıkarılmaktadır. Uzun süreli yangın istatistiklerine göre tüm yangınların yüzde 10’u kasıtlı nedenlerle çıkarılmaktadır. İhmal ve kaza sonucu çıkan orman yangınlarının en büyük nedenleri ise anız ya da bahçe artıklarını yakma ile ormanda mangal yakma sonucunda ateşin kontrol edilemeyip ormana sıçraması ile çıkmaktadır. Yine araçlardan atılan söndürülmemiş izmaritler, egzozdan çıkan bir kıvılcım, ya da ormana bırakılan bir şişe de yangına neden olabilmektedir. Tatil yörelerinde atılan havai fişeklerin ve dilek fenerlerinin de yangınlara yol açtığı kayıtlara geçmiştir.”

Özdil’in Youtube’da yayınladığı “İnsanlığın geleceğini yakıyorlar” komplo teorisine göre Çanakkale’de Türk tarihinin bilinçli yakıldığı iddiasına, işbirlikçi (!) medya mensubu Yeniçağ Gazetesinin Çanakkale temsilcisi Yaşar Gürsoy, yangının çıktığı alanda ikamet eden vatandaşlarla görüştü ve yangının salça yapımı sırasında yakılan ateşin söndürülmemesi nedeniyle büyüdüğü bilgisini aldı.

NASA’nın Fire Map uygulamasından güncel olarak aldığımız bilgilere göre, Afrika bölgesinde yoğun olan yangınların nedeni bölgede sıcaklıkların 50-55 derece arasında olması. Biz Bilimma ekibi olarak bilimin gücüne inanıyor ve Avrupa yandaşı olmadığımızı belirtmek istiyoruz.

Tüm bilimseverlere sevgiyle…

Kaynakça:

Haluk Özdil Youtube Hesabı

Bilimma 

NASA Fire Map