BilimHaberUzay

Opportunity son temaslara da yanıt vermedi

Amerika Birleşik Devletleri Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Mars’ta görevli olan gezgin keşif aracının misyonuna son verildiğini açıkladı. NASA’nın resmi internet sitesindeki açıklamaya göre keşif aracı Opportunity’nin yaklaşık 15 yıllık görevi bitti.

“Mars Exploration Rover-B” (Mars Keşif Aracı-B / MER-B) olarak da adlandırılan Opportunity, 7 Temmuz 2003’te uzaya fırlatılıp, 25 Ocak 2004’te Kızıl Gezegen’in Meridiani Planum Platosu’na inmişti. Son olarak 10 Haziran 2018’de Dünya ile bağlantı kuran Opportunity’nin, aynı ay içinde Mars’taki kum fırtınasında Dünya ile irtibatı kesilmişti ve yeniden bağlantı kurmak için sürdürülen çabalar başarılı olamadı. NASA’nın California eyaletindeki Jet İtki Laboratuvarı mühendisleri, Opportunity’yi canlandırmak için yaptıkları son denemenin de sonuçsuz kaldığını, güneş enerjisiyle çalışan gezgin aracın panellerinin fırtınanın ardından kum örtüsü altında kaldığının ve pillerinin tükendiğinin düşünüldüğünü ifade etti. Böylece Opportunity, 10 Haziran 2018’de Dünya ile bağlantısı koparana kadar, yaklaşık 15 yıl kadar görevini yerine getirdi.

“Opportunity sayesinde insanlık Mars’ın bilinmeyenlerine ulaştı”

NASA Bilim Misyonları Direktörü Thomas Zurbuchen, “Opportunity’nin, 15 yıllık keşif faaliyeti süresince insanlık ilk kez Mars’ın bilinmeyen bölgelerine ulaştı. Keşif aracımız, Mars’ta su izleri buldu ve olası yaşam ihtimallerini araştırdı. Opportunity’nin mirasının hala Mars yüzeyini arşınlayan Curiosity ve InSight keşif araçlarında, Jet İtki Laboratuvarının çalışmalarında ve halen tasarım aşamasında olan Mars 2020 keşif aracında yaşadığını bilmemiz kayıp duygumuzu hafifletiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

90 Mars günü ömrü olacağı ve Mars’ta 1 kilometre kadar yol katetmesi öngörülen Opportunity, tahmin edilen yaşam süresinin 60 katı üzerinde görevini yaptı. Opportunity,  ayrıca 45 kilometre yol aldı.

Kaynak; https://www.sciencemag.org/news/2019/01/winds-fail-revive-nasa-s-opportunity-rover?utm_campaign=news_daily_2019-02-13&et_rid=531232040&et_cid=2665625

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

Antarktika araştırmacısı Gökhan Halıcı Hacettepe'ye konuk oldu

ArkeolojiHaber

Çatalhöyük sakinleri için biyolojik etmenden daha önemlisi sosyal etmen

Haber

Çöplükte beslenen kutup ayıları iklim değişikliğinin sonuçlarının bir önizlemesi

GenetikHaber

Uzmanlar embriyolar üzerinde gen düzenlemelerinin yasaklanmasını istiyor

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir Cevap Yazın