opportunity

Opportunity’nin çektiği son fotoğraflar yayımlandı

1 dakikalık içerik

Opportunity, NASA’nın Mars keşif aracı olarak 15 yıl boyunca görev yaptı. Haziran 2018’de irtibatı kopan aracın çektiği son fotoğraflardan NASA, güzel bir panorama görüntü ortaya çıkardı.

Opportunity’nin çektiği 354 farklı fotoğrafın kullanılmasıyla, 360-derecelik bir görüntü elde edildi. NASA, Mars’ta çekilen bu fotoğrafların 13 Mayıs-10 Haziran tarihleri arasında kaydedildiğini ifade etti. Son fotoğraf, Opportunity’nin Dünya ile iletişimini kopardığı 10 Haziran günü çekildi.

Panorama görüntü, keşif aracının Panoramik Kamerası (Pancam) tarafından çekildi. Bu görüntü, üç farklı Pancam filtresinden çekilen görselleri birleştirdi. Filtreler, 753 nanometre (kızılötesine yakın), 535 nanometre (yeşil) ve 432 nanometre (mor) dalga boylarında merkezlenmiş ışığı kabul ediyor.

Son olarak fotoğrafta Opportunity’nin son keşif bölgesi olan Endeavour Krateri’ni görüyoruz. Panoramanın sol alt kısmındaki görüntünün siyah beyaz olma nedeni olarak ise güneş enerjili aracın, toz fırtınasından hemen önce mor ve yeşil filtreleri kullanmaya zamanı yetmemesi gösteriliyor.

Görüntü; NASA

Kaynak; NASA