Omicron varyantı nu afrika
/

Omicron varyantı ya da Nu varyantı tedirgin ediyor!

6 dakikalık içerik

Omicron varyantı olarak isimlendirilen, Nu varyantı olarak da anılan, SARSCOV-2 virüsü varyantı ve bilimsel ismi B.1.1.529 varyantı olan bu varyant Güney Afrika‘dan dünyaya hızla yayılıyor. Bunun yanı sıra immün sistemden kaçabilme yeteneği de tartışma konusu olan B.1.1.529, Covid-19 varyantı, Omicron varyantı Belçika‘da da tespit edildi. Bu kişinin Türkiye üzerinden aktarma yaparak Mısır’dan Belçika’ya gittiği anlaşıldı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün SARS-CoV-2 Virüs Evrimi Teknik Danışma Grubu bugün yaptığı toplantıda B.1.1.529 numaralı varyantın durumunu ele aldı. Yapılan bu toplantıda çok fazla mutasyonu barındıran bu varyantın risklerine dikkat çekildi ve “Omicron varyantı” olarak isimlendirildi. Yunan Alfabesindeki harflerle isimlendirilen varyanlarda Omicron ( Ayin ), Nu harfinden sonra gelen harf. Omicron varyantı ilk olarak Güney Afrika’da Gauteng Bölgesinde tespit edilen bu varyantın korkutan yönü isem aşıların bu varyanta karşı sağlayacağı bağışıklığın daha düşük olabileceği şeklinde. Bunun yanı sıra bu varyantın bulaşma hızının Delta Varyantı ve diğer varyantlardan daha fazla olduğu da tespit edildi.

Omicron Varyantı (Nu varyantı) ‘na karşı Sınırlar Kapatıldı

Omicron varyantı‘nın hızla yayılmasından dolayı Türkiye’de de tedbirler arttırıldı. 26 Kasım cuma 21:19’da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter’dan, Türkiye’nin Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve‘den gelecek yolculara kapatıldığını açıkladı. Sağlık Bakanı Koca “TEDBİR: Nu varyantı kaynaklı artan vakalar sebebiyle; Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den ülkemize tüm kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapılarımız yoluyla bu geceden itibaren seyahat edilmesine izin verilmeyecektir.” şeklinde kısaca bu kısıtlamadan bahsetti.

Omicron Varyantı (Nu Varyantı) Neden Riskli?

Güney Afrika’da yeni tespit edilen yeni Omicron varyantı üzerinde yapılan genetik çalışmalar bu varyantın neden riskli olabileceğine dair ip uçları sunuyor. Salgın Müdahale ve İnovasyon Merkezi (Güney Afrika) başkanı Tulio de Oliveira ve ekibi, 77 kişilik örneklemden alınan virüslerin genomunu dizileyerek varyanta yönelik bir çalışma gerçekleştirdiler. Yapılan çalışmalarla durumu ortaya çıkan araştırmacılar bu virüsün 2020 Nisan’dan itibaren gelen bir virüs hattı olduğunu ortaya çıkardılar. Günümüze kadar genomu dizilenmiş SARSCOV-2 virüsü varyantları bir araya konup karşılaştırıldığında; analizler, genetik takibin az olduğu bir bölgede ya da iyileşmemiş/enfeksiyonu/taşıyıcılığı 2020 Nisandan beri süren bir kişide virüsün sürekli mutasyon geçirerek evrildiğini gösteriyor.

Ayrıca B1.1.529 olarak da anılan bu yeni varyantın Spike proteini kodlayan dizilerinde çok daha fazla mutasyon olduğu ortaya kondu. Spike proteini kodlayan S geninde, orijinal hale göre 30 amino asit değişim, 3 küçük delesyon ve 1 küçük insersiyon tespit edildi. Bu durumlar virüs varyantının, immün sistemden kaçabileceğine de işaret ediyor. Daha önce tespit edilen varyanlarda böyle bir durum bulunmuyordu. Bunun yanı sıra virüsün hücrelere tutunmasını ve enfekte etmesini sağlayan ayrıca aşıların hedefi konumundaki Spike proteininde fazlaca mutasyon olması endişeleri arttıran diğer bir durum olarak öne çıkıyor.

omicron variantı, nu varyantı, B.1.1.529 varyantı
SARSCOV-2 virüsü filogenetik ağacında Nisan 2020 tarihinden günümüze kadar dallanmadan gelen Omicron varyantı kırmızı olarak belirtilmiştir. Kaynak: https://nextstrain.org/ncov/gisaid/africa?l=scatter&scatterY=S1_mutations

Omicron varyantının Aids ile ilgisi var mı?

Omicron varyantına ait dizilenmiş 77 örnek üzerinde yapılan çalışmalarda bu yeni SARSCOV-2 varyantı olan B1.1.529’da Aids virüsüne ait genetik parçalar saptanmış görünmüyor. Bu durumda Aids ile ilgili söylentilerin spekülasyondan ibaret olduğunu ortaya koyuyor.

Omicron varyantı taşıyan kaç vaka var?

27 Kasım 2021 03:34 itibariyle Dünya genelinde 87 teyit edilmiş Omicron varyantı vakası bulunuyor.

Güney Afrika: 77 vaka
Botswana: 6 vaka
Hong Kong SAR: 2 vaka
İsrail: 1 vaka
Belçika: 1 vaka
Malawi: 0 vaka
Mısır: 0 vaka

Kaynak: Implications for the EU/EEA on the emergence and spread of the SARS-CoV-2 B.1.1.529 variant