////

Okyanusların Isınması Albatros Çiftlerini Ayırıyor

2 dakikalık içerik

Genellikle tek eşli kuşlar, koşullar normalden daha sert olduğunda yeni ortaklar arar. Kuş türlerinin yüzde 90’ından fazlası tek eşli ve çoğunluğu eşlerine sadıktır. Dünyada eşine en sadık türlerinden biri olan albatrosların, okyanus sularının fazla ısınması nedeniyle ayrıldıkları gözlemlendi.

Falkland Adaları‘nda yaşayan 15.500 albatros çiftini inceleyen araştırmacılar, çevre koşullarının zorladığı boşanmalar, iklim değişikliğinin çok da dikkate alınmayan bir sonucu olduğuna vurgu yapıyor.
İklim değişikliği nedeniyle su sıcaklığının artması daha az besin maddesi anlamına geliyor. Bu nedenle bazı kuşlar denizde daha uzun süre kalıyor ve bunun neticesinde koloniye dönüşleri gecikiyor. Çiftlerin farklı zamanlarda geri dönmesi, ayrılmalarına neden oluyor.

Araştırmacılar, zorlu çiftleşme koşulları ve yiyecek azlığının, albatroslarda daha fazla stres yarattığını, çiftlerin “düşük performans” göstermekle suçlanabildiğini ve bunun da boşanmayı etkileyen bir faktör olduğunu belirtiyorlar.

Albatroslardaki boşanma özellikle üreyememeyle tetikleniyor. Üreme olmazsa özellikle dişi kuşlar eşlerini terk edip bir sonraki çiftleşme mevsiminde yeni eş buluyor.
Ayrıca bu araştırmada, başarılı bir şekilde yavru sahibi olmuş çiftlerin bile iklim değişikliğinin neden olduğu koşullar yüzünden ayrılabildiğine dikkat çekiyor.

Kaynak: Supplementary material from “Environmental variability directly affects the prevalence of divorce in monogamous albatrosses” – https://doi.org/10.6084/m9.figshare.c.5713071.v1