plogging nedir?

ODTÜ’de plogging etkinliği var! “Çöp Topla Koş”

5 dakikalık içerik

ODTÜ Plogging etkinliğine hazır mısınız?

28 Eylül Cumartesi günü Eymir Gölü’nde plogging etkinliği düzenlenecek. Plogging etkinliği ile spor severler ve çevreciler bir araya gelerek, bir yandan hafif tempoda koşacak, bir yandan da çöpleri toplayarak çevrenin temizlenmesini sağlayacak.

Plastik kirliliği, tüm dünyamızı kuşatmış durumda. Her yıl, 300 milyon ton plastik üretiliyor ve bunun yaklaşık 8,8 milyon tonu okyanusa atılıyor, sonucunda ise çoğu nesli tükenmek üzere olan sayısız hayvanı tehdit ediyor. Bu sayılar size yeterince kötü gelmediyse, 2050 yılına kadar okyanuslarda balıktan daha fazla plastiğin olacağı yönündeki bilimsel tahminleri hatırlatalım.

Plastik kirliliği ile mücadele etmek için, sanatçılar, bilim insanları, girişimciler ve vatandaşlar yaratıcı çözümler üretmeye çalışıyor. 2016 yılında başlatılan bir aktivite, son yıllarda çevre temizliğine büyük katkı sağlıyor; plogging! İsveç’te ortaya çıkartılan bu aktivite, bir yandan hafif tempoda koşu yaparken, bir yandan da çevredeki çöpleri toplamayı amaçlıyor. “Plogging” kelimesi, İsveççe “toplamak” anlamındaki plocka upp” fiili ile İngilizce “koşu yapmak” anlamındaki “jogging” fiilinden oluşturuldu. İlk eğilim 2016 civarında ortaya çıktı ve son yıllarda ciddi ilgi görmeye başladı. Ünlü isimlerin de plogging etkinliklerine katılmasıyla plogging yaygınlaştı. Katılımcılar hem çöpleri topluyor, hem de sosyal medya hesaplarından yakınlarına meydan okuyarak daha fazla kişinin çevre temizliğine katkıda bulunmasını sağlamış oluyor.

ODTÜ plogging etkinlik takvimi açıklandı

2018 yılında yapılan plogging etkinliğinden bir fotoğraf. Kaynak; ODTÜ Kampüs

28 Eylül Cumartesi günü ODTÜ’de buluşacak olan katılımcılar, saat 11.30’da Eymir Gölü’ne hareket edecekler. Saat 12.00-12.15 arası plogging kayıtları alınacak. 12.30 ile 12.45 arası katılımcılar, plogging öncesi ısınma çalışmalarını yapacak. Ardından 12.45’te başlayacak olan plogging, 13.45’e kadar toplamda 1 saat sürecek. Katılımcılar, plogging sonrasında Ev The Band konseriyle vakit geçirecekler. Saat 14.00-16.00 arasında gerçekleşecek konserden sonra, katılımcılar arasında yapılacak olan çekilişlerle ödüller verilecek. Etkinlik, çekilişlerin ardından sona erecek ve 16.45’te ring servisleri ile dönüşler yapılacak.

Plogging etkinliklerini ODTÜ’de AdımODTÜ ekibi düzenliyor. Geçtiğimiz yıl 20 Mayısta düzenlenen etkinlik öncesi ekip, duyuruda, “Koşarak spor yaparken bir yandan da çevreyi temizlemeyi amaçlayan bir egzersiz trendi olan plogging, ilk olarak İsveç’te ortaya çıkmış ve tüm dünyaya yayılmıştır. İsveççe toplama anlamına gelen ‘plocka upp’ ve ‘jogging’ kelimelerinin birleşiminden oluşan Plogging’i biz de Çöp Topla Koş olarak Türkçe’ye uyarladık. Eymir Gölü etrafında belirlenen parkurda hem koşarak kalori yakacağız hem de Eymir’i çöplerden arındıracağız!” ifadelerine yer verilmişti.

Green Matters’ın Facebook üzerinden paylaştığı plogging videosuna göz atarak, plogging etkinliklerinde neler yapıldığını anlayabilirsiniz;

Kaynaklar;

AdımODTÜ

Fotoğraflar; ODTÜ Kampüs