ODTÜ’de Arkeogenom Seminerleri Yapılacak

3 dakikalık içerik

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’nde öğrencileri heyecanlandıran bir seminer hazırlığı var. 11 Haziran 2022 tarihinde Arkeogenom Seminerleri düzenlenecek. ODTÜ’nün Cahit Arf Amfisinde yapılacak olan etkinlik için geri sayım başladı. Öğrenciler; İsveç, Fransa ve Yunanistan’dan dört katılımcının yer alacağı seminerleri heyecanla bekliyor.

3 Ülkeden 4 Farklı Araştırmacı Katılım Sağlayacak

NEOMATRİX Projesi kapsamında yapılacak olan seminerler bir hayli ilgi çekiyor. Etkinlik dili İngilizce olup, 4 katılımcının konuşmalarıyla şekillenecek. İsveç’ten Stockholm Üniversitesi Arkeoloji Profesörü Anders Götherström, 14.30’da “The Genomics of The Viking World (Viking Dünyasının Genomiği)” seminerini verecek. 15.30’da Fransa Institut Jacques Monod’dan Bölüm Başkanı Eva-Maria Geigl, “The Spread of The Cat In The Ancient World (Kedinin Antik Dünyada Yayılışı)” hakkında konuşma yapacak.

Etkinliğin devamında saat 16.30’da Yunanistan Forth-Institute of Molecular Biology & Biotechnology’den Araştırmacı Argyro Nafplioti, “Bones, Isotopes and Past Life-Histories (Kemikler, İzotoplar ve Geçmiş Yaşam Tarihleri)” başlıklı seminerini sunacak. Son olarak saat 17.30’da Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi, Institut Jacques Monod’dan Araştırmacı Thierry Grange, “Horses and Asses of The Ancient Middle East (Eski Ortadoğu’nun Atları ve Eşekleri)” konulu semineri ile kapanışı yapacak.

Seminerler NEOMATRİX Projesi Kapsamında Düzenleniyor

NEOMATRİX Projesi ile düzenlenen etkinlik, önemli bilim insanlarına ev sahipliği yapıyor. Kendisini “Neolitik dönüşümün Akdeniz’deki yayılımını araştıran uluslararası bir bilimsel işbirliği projesi” olarak tanımlayan NEOMATRİX, Avrupa Komisyonu H2020 Hibe Programı ile desteklenen 3 yıl süreli bir proje. Söz konusu projenin internet sitesi üzerinden yaptığı tanımlamada, “projede yer alan dört paydaş laboratuvarın deneyimlerini bir araya getiren bilimsel bir proje kapsamında genç bilim insanlarının eğitimden geçirilmesi” hedefleniyor. Bu bağlamda çeşitli bilimsel etkinliğe de ev sahipliği yapan projenin çalışmaları internet sitesi üzerinden yayınlanıyor.

Katılım İçin Kayıt Formu Gerekiyor

ODTÜ’de gerçekleştirilecek olan bu Arkeogenom seminerlerine katılım için ise yapılması gereken tek işlem ise kayıt olmak. Aşağıda verilen kısa kayıt formunu doldurmak, seminere katılım için yeterli olacak.

Kayıt Formu:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScQhAvPP4N7xfzIHZRulwcMT-QlAkzmFBPFIfe2-f0y2EXdGw/viewform