2019 nobel tıp ödülü

Nobel Tıp Ödülü 2019 kazananları açıklandı

2 dakikalık içerik

Nobel Fizyoloji – Tıp Ödülü kazananları belli oldu.

Nobel Tıp Ödülü’nü bu yıl William G. Kaelin, Sir Peter Ratcliffe ve Gregg L. Semenza aldı. William G. Kaelin, Harvard Üniversitesi’nde tıp profesörü ve 1998’den beri Howard Hughes Tıp Enstitüsü’nün araştırmacısıdır. Hipoksiye hücresel reaksiyonlarla ilgili çalışmaları ile tanınan bir İngiliz doktor, hücre ve moleküler biyolog olan Ratcliffe, Londra’daki Francis Crick Enstitüsü’nde Klinik Araştırmalar Direktörüdür. Semenza ise, John Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde pediatri, radyasyon onkolojisi, biyolojik kimya, tıp ve onkoloji profesörü.

Bilim insanları, hücrelerin oksijen uygunluğunu nasıl algıladığı ve buna adapte olduklarını buldukları çalışmalar için 2019 Nobel Tıp ve Fizyoloji ödülünü kazandılar.

Nobel Ödülü’nü getiren çalışma

Oksijenin temel önemi yüzyıllardır biliniyor ancak hücrelerin oksijen seviyelerindeki değişimlere nasıl uyum sağladıkları uzun zamandır bilinmemektedir. William G. Kaelin Jr., Sir Peter J. Ratcliffe ve Gregg L. Semenza, hücrelerin değişen oksijen seviyelerini nasıl algıladıklarını ve adapte olduklarını keşfetti. Değişken oksijen seviyelerine cevap olarak genlerin aktivitesini düzenleyen moleküler mekanizmaları tanımladılar.

Bu keşifle bilim insanları, yaşamın en önemli uyarlama süreçlerinden birinin mekanizmasını ortaya koydu. Oksijen seviyelerinin hücresel metabolizmayı ve fizyolojik işlevi nasıl etkilediğinin anlaşılmasının temelini oluşturdular. Keşifleri ayrıca anemi, kanser ve diğer pek çok hastalıkla mücadele için yeni stratejilerin oluşturulmasını sağlıyor.

Kaynak;

Nobel Prize Basın Açıklaması