Polimeraz zincir reaksiyonu Kary Mullis

Nobel Kimya Ödüllü Kary Mullis öldü

4 dakikalık içerik

Nobel Kimya Ödülü sahibi Kary Mullis, 74 yaşında hayatını kaybetti. 1993 yılında Polimeraz zincir reaksiyonu tekniğini geliştirerek Nobel Ödülü kazanan Mullis, 7 Ağustos Çarşamba günü zatürreden öldü.

Mullis, 1944’te Kuzey Carolina’da doğdu. Genç yaşta bilime ve araştırmaya büyük ilgi gösterdi. Henüz lise yıllarında, şeker ve potasyum tarafından itilen bir roketi tasarladı ve bir kurbağayı 7 bin feet yukarı fırlatmayı başardı. Bu deneyde bir paraşüte bağlı olan kurbağa, dünyaya sağ salim geri döndü.

Polimeraz zincir reaksiyonu ile Nobel Ödülü kazandı

Kary Mullis kimdir
Foto; Kent Clemenco

Mullis, Georgia Tech’ten kimya lisans diploması, Berkeley’deki California Üniversitesi’nden biyokimya dalında doktora derecesi aldı. Kimya bölümünde okurken, beyin dalgalarıyla ışık anahtarını kontrol edebilen bir elektronik cihaz icat etti. 1980’lerin başında Mullis’in Emeryville’deki biyoteknoloji şirketi Cetus Corp için çalıştığı sırada, moleküler biyolojide en yaygın kullanılan yöntemlerden biri olan DNA replikasyon tekniği polimeraz zincir reaksiyonunu (PCR) geliştirdi. Bilim insanlarının tek bir DNA molekülünün milyonlarca kopyasını oluşturmasına izin veren bir teknik olan PCR, Mullis’e 1993 yılında Kimya dalında Nobel Ödülü kazandırdı. 1986’da San Diego’daki biyoteknoloji şirketi Xytronyx’te çalışmak için Cetus’tan ayrıldı ve daha sonra serbest danışman olarak çalıştı.

Polimeraz zincir reaksiyonu, 20. yüzyılın en önemli bilimsel icatlarından biri olarak kabul edildi. Polimeraz zincir reaksiyonu, bilim insanlarının 40 bin yıllık donmuş bir mamuttan DNA çıkarmasına kadar birçok keşfin önünü açtı. (Bu, Hollywood’un 1993’teki “Jurassic Park” filminde dinozorları fosilleşmiş DNA’dan canlandırmak için kullandığı teknik.)

Küresel ısınmayı reddediyor, astrolojiye ilgi duyuyor, uzaylılara inanıyordu

Kary B. Mullis, hem geniş çapta saygı duyulan hem de tartışmalı görüşleri nedeniyle eleştirilen bir bilim insanıydı. Mullis, astrolojiye inanan, tahta sörfü yapan, konuşkan, keyfine düşkün bir Nobel Ödüllü kimyagerdi. Ünlü kimyager, HIV’in AIDS’e neden olmadığı yönündeki fikirleri, AIDS hastalığının hükümetlerin planı olduğuna yönelik savunması ve iklim değişikliğine inanmaması ile de biliniyordu. Ayrıca, bir röportajında uzaylılar ile sohbet ettiğini de söyledi.

1998 yılında, Dancing Naked in the Mind Field isimli otobiyografi kitabını yazdı. Kitabında yaşam hikayesini, görüşlerini, astrolojiye olan inancını anlattı. Mullis, 7 Ağustos Çarşamba günü, California Newport Plajı’nda kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Mullis, öldüğünde 74 yaşındaydı.

Öldürücü hastalıklara karşı yeni nesil bir tedaviyi aktaran Kary Mullis’in, 2009 yılındaki bir konuşması;

Kaynaklar;

The Scientist

LA Times