Neowise'ın Nasa tarafından çekilen detaylı görünümü.

Neowise Kuyruklu Yıldızı’nı nasıl görebiliriz?

5 dakikalık içerik

Neowise ya da C/2020 F3 NEOWISE kuyruklu yıldızı 27 Mart 2020’de Neowise uzay teleskobuyla keşfedildi. 1997’de gözemlenen Hale-Bopp kuyruklu yıldızından sonra gözle görülebilen en parlak kuyruklu yıldız oldu. 3 Temmuz’da Güneş’e en yakın konumundan geçen kuyruklu yıldız, temmuz ayında Dünya’dan da gözlemleniyor. 22 Temmuz’da Dünya’dan en parlak halinde görülebilecek bu kuyruklu yıldızı siz de gözlemleyebilirsiniz. İlerleyen zamanda tekrar gözlemlemek isterseniz 6800 yıl beklemeniz gerekebilir.

Neowise ne zaman gözlemlenir?

Neowise kuyruklu yıldızı temmuz ayının ilk yarısında gün doğumundan hemen önce kuzey doğu ufkunda görülüyordu. Temmuzun ikinci yarısında ise gün batımının hemen ardından da gözlemlenmeye başlayacak. Neowise kuyruklu yıldızının en iyi gözlemlenebileceği zamanı bulmak için çeşitli kaynaklardan faydalanabilirsiniz. Bunlardan biri The Live Sky sitesinde C/2020 F3 Neowise doğuşunu ve batışını Dünya üzerindeki lokasyona göre veren sayfa.

Neowise nerede gözlemlenir?

Kuzey yarım kürede sabah gün doğumundan önce Arabacı Takım (Auriga) yıldızındaki Capella yıldızı altında Neowise gözlemlenebiliyor. Neowise kuyruklu yıldızını gökyüzünde nasıl bulabilirsiniz? Temmuzun ikinci yarısında Neowise’ı günbatımıdan sonra Büyük Ayı takım yıldızı altında görebilirsiniz.

NASA’nın aylık paylaşımlarında da gün gün Neowise’ı nasıl görebileceğinizi gösteren diagramlardan faydalanabilirsiniz. NASA’nın görselleri için buraya bakmanız yeterli.

Stellarium uygulamasında neowiseın nasıl göründüğünü gösteren bir görsel.
Neowise’ın gündoğumundan önceki konumunu gösteren bir görsel. https://stellarium-web.org

Neowise’ı gökyüzünden nasıl bulurum?

Neowise kuyruklu yıldızını gökyüzünde kolayca bulabilirsiniz. Yukarıdaki yer ve zaman tarifine göre ufukta Neowise’ı aramanız yeterli. Bununla birlikte gökyüzünün açık ve bulutsuz olması da Neowise’ı görebilmek için önemli etkenlerden. Bunun dışında Neowise fotoğraflarda parlak görünse de çıplak gözle görebilmek için dikkatli bakmayı gerektiriyor. Bir dürbün ya da varsa bir teleskop yardımıyla çok daha iyi ve parlak görmeniz mümkün. Eğer şehir merkezinde yaşıyorsanız, ışık kirliliği Neowise’ı görmenizi zorlaştırabilir.

Peki Neowise’ı kolayca nasıl gökyüzünde bulabilirsiniz. Gökyüzündeki yıldızların konumlarını gösteren pek çok program ve uygulama bulunuyor bu uygulamalarda Neowise’ın olması gerektiği yeri belirleyebilir ve kolayca gözlemleyebilirsiniz. Bu uygulamalardan biri Stellarium uygulaması, gerek internet tarayıcınızda gerekse cep telefonunuzda yada uygulamayı indirerek bilgisayarınızda anlık olarak ya da istediğiniz tarihte gökyüzü durumunu gözlemleyebilirsiniz. Böylece C/2020F3 NEOWISE‘ın tahmini olarak konumunu kolayca bulabilirsiniz. Stellarium uygulaması otomatik olarak konumunuzu kullanmak isteyecek. Konumunuza göre yıldızların durumunu görebilmek için uygulamaya izin vermeniz gerekmekte.

Stellarium dışında gökyüzü gözlemi yapmak ve Neowise’ı bulmak için kullanabileceğiniz pek çok uygulama bulunmakta bunlardan biri SkySafari uygulaması, daha fazla uygulama için Play store ya da Apple Store’da arama yapabilirsiniz. Bu tür gözlem uygulamaları kullanırken önemli olan nokta konumunuzun doğru girilmiş olması. Genel olarak uygulamaların çoğu, izin verdikten sonra, bunu otomatik olarak ayarlamakta. Uygulamaları kurduktan sonra “c/2020 f3 neowise” araması yaparak kuyruklu yıldızın konumunu görebilirsiniz.