Nature 150’nci yaşına özel deneme yarışması düzenledi

3 dakikalık içerik

Nature dergisi bu yıl 150. yaşına girmesi vesilesiyle bir deneme yarışması düzenledi (Nature, 4 Kasım 1869’da yayım hayatına başladı).

Nature, 18 ila 25 yaşları arasındaki okuyucular için bir deneme yarışması başlattığını Mayıs ayında duyurmuştu. Dergi ekibi, gençlerden 1000 kelimeden fazla olmayacak şekilde, hangi bilimsel gelişmeyi görmek istediklerini ve neden önemli olduğunu bir makale ile anlatmasını istedi. Nature, yarışmayla gelecek nesillerin ilham verici düşüncelerini ve fikirlerini ortaya çıkarmak istiyor.

Yarışma için son tarih 9 Ağustos 2019’du. Kazananların makaleleri, 7 Kasım’da 150’nci yıldönümü özel sayısında yayımlandı. Kazananlara ödül olarak bir yıl boyunca dergiye kişisel aboneliğin yanı sıra bir miktar nakit para (500 pound veya eşdeğeri) verildi.

Nature, yarışma makalelerinde bilginin yanı sıra keyifli bir anlatıma da önem veriyor. Gönderilen makaleler, Nature’ın baş editörü Magdalena Skipper, Imperial College’den fizikçi Jess Wade ve Wellcome Trust Araştırma Programı’ndan immünolog Faith Osier’in de bulunduğu bir editör ekibi tarafından değerlendirildi. Yarışmaya 68 ülkeden 661 makale ile katılım oldu.

Katılımcılardan bazıları, bilimin yaşamlarını şu anda beklediklerinden çok daha uzun hale getireceğini umuyordu. Birçoğu iklim değişikliğini durduracak gelişmeleri dört gözle bekliyordu. Diğer katılımcılar ise nörodejeneratif hastalıklar, insanlık tarihi, mahsullerin büyümesi, uzay araştırmaları, tıbbi teknolojiler, su kaynakları veya süper gıdalar hakkındaki gelişmeleri görmek istiyordu.

Yarışmayı İngiltere, Nottingham Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Yasmin Ali kazandı. Ali, kardeşinin işitme kaybını ve bir gün iyileştireceğini umduğu Beethoven’ı yazdı.

Yasmin Ali: “Bethoven’ın Hayali”

Kaynaklar;

Nature – yarışma duyurusu

Nature-yarışma sonucu