/

NASA’nın Mars Uzay Aracı InSight Emekli Oluyor!

4 dakikalık içerik

Sosyal Medya Kızıl Gezegende Geçirilen Dört Yılın Ardından InSight’ın Yasını Tutuyor.

NASA’nın Mars’a 2018 yılında iniş yapan uzay aracı InSight, kızıl gezegende geçirdiği dört yılın ardından görevini tamamladığını açıkladı. 20 Aralık 2022 tarihinde InSight’ın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşım okuyanları duygulandırdı. InSight; Dünya’dan milyonlarca kilometre uzakta son fotoğrafını çekerek veda mesajını paylaştı.

InSight Sevenlerine Böyle Veda Etti

NASA InSight ekibi Pazartesi günü “Gücüm gerçekten düşük, bu yüzden bu gönderebileceğim son görüntü olabilir” şeklinde, uzay aracı InSight’ın ağzından bir tweet paylaştı. Tweet’in devamında “yine de benim için endişelenmeyin. Buradaki zamanım hem verimli hem de sakin geçti. Görev ekibimle konuşmaya devam edebilirsem, konuşacağım. Ancak yakında buradan ayrılacağım. Beni desteklediğiniz için teşekkürler” ifadeleri yer aldı.

NASA Resmi Olarak Duyurdu: Aracın Toz Oranı Güç Seviyelerini Etkiliyor

https://www.nasa.gov/feature/jpl/nasa-prepares-to-say-farewell-to-insight-spacecraft

19 Aralık tarihinde NASA, resmi internet sitesi üzerinden InSight hakkında yeni bir bilgilendirme yayınladı. NASA’nın verdiği bilgilere göre InSight, 18 Aralık 2022’de Dünya’dan gelen iletişimlere yanıt vermedi. InSight ekibi, aracın gücünün beklendiği gibi aylardır düşmekte olduğunu söyleyerek, “InSight’ın operasyonlarının sonuna gelmiş olabileceği varsayılıyor. Enerjisindeki değişikliğe neyin yol açtığı bilinmiyor. Görevin uzay aracıyla en son temasa geçtiği tarih 15 Aralık 2022 idi” ifadelerini kullandı. Ekip, InSight ile iletişime geçme çalışmalarını sürdürüyor.

NASA, Haziran ayından bu yana InSight’ın toz oranı ve güç seviyeleri hakkında bilgilendirmeler yapıyordu. Bir süredir aracın güneş panellerinde toplanan toz nedeniyle güç seviyeleri kademeli olarak azalmaktaydı. Bu durum InSight’ın güç üretimini de zorlaştırıyordu.

Bu durum baş gösterdiğinde aracın güç seviyesi, piyasaya çıktığı zamankinin yalnızca onda biri kadardı. Tahminlere göre o zamandan itibaren bu seviye azalmaya devam etti. InSight, 24 Nisan’da son bir özçekim yaptı.

4 Yıl Süren Görevde InSight Mars’ı Enine Boyuna İnceledi

InSight, Kasım 2018’de Mars’a iniş yapmıştı. Başlangıçta yalnızca iki yıl boyunca Kızıl Gezegeni inceleme hedefinde olan InSight, görev süresini dört yıla kadar genişletti. 1.300’den fazla Mars depremi tespit etti, hava durumu verilerini kaydetti ve Mars’ın iç kısmının derinliğini ve bileşimini ölçtü.