/

NASA’nın Artemis I Görevi Kapsamında Orion Ay’a Fırlatıldı

4 dakikalık içerik

NASA’nın dünyanın en güçlü roketi olan Space Launch System/ Uzay Fırlatma Sistemi’nin (SLS) başarılı bir şekilde fırlatılmasının ardından Orion uzay aracı, Artemis programının bir parçası olarak Ay’a doğru yola çıktı. NASA resmi sitesi üzerinden mürettebatsız Orion SLS’in, Florida’daki NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Launch Pad 39B’den Çarşamba günü saat 01:47’de ilk uçuş testi için havalandığını duyurdu.

SLS Roketi ve Orion Uzay Aracı İlk Kez Birlikte Fırlatıldı

NASA’nın duyurusunda, “Fırlatma, Orion’un Ay’ın yaklaşık 40.000 mil ötesine gitmesi ve 25.5 gün içinde Dünya’ya dönmesi planlanan bir görevin ilk ayağıdır. Artemis I olarak bilinen görev, NASA’nın insanlığın yararına araştırma yaptığı Ay’dan Mars’a keşif yaklaşımının kritik bir parçasıdır” ifadeleri yer aldı.

NASA yöneticisi Bill Nelson NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemi roketi ve Orion uzay aracının ilk kez birlikte fırlatıldığını görmenin inanılmaz bir manzara olduğunu belirterek, “Bu mürettebatsız uçuş testi, Orion’u derin uzayın zorluklarının sınırlarına kadar zorlayacak, Ay’da ve nihayetinde Mars’ta insan keşfine hazırlanmamıza yardımcı olacak” dedi.

İnsanlık Uzayda Her Zamankinden Daha Uzakları Keşfetme Yolunda

Yayınlanan resmi açıklama, ilk yörüngesine ulaştıktan sonra Orion’un güneş panellerini açtığını ve mühendislerin de uzay aracının sistemlerini kontrol etmeye başladığını söyleyerek, “Uçuştan yaklaşık 1,5 saat sonra, roketin üst kademe motoru, Orion’a onu Dünya yörüngesinden Ay’a doğru göndermesi için gereken büyük itişi vermek üzere yaklaşık 18 dakika boyunca başarılı bir şekilde ateşlendi” ifadelerini kullandı.

NASA’nın Keşif Sistemleri Geliştirme Misyon Müdürlüğü yardımcı yönetici yardımcısı Jim Free, projenin bu noktaya gelmesinin uzun sürdüğünü ancak Orion’un şu anda Ay’a doğru ilerlediğini ifade ederek, “Bu başarılı gelişme, NASA ve ortaklarımızın insanlığın yararına uzayda her zamankinden daha uzakları keşfetme yolunda olduğu anlamına geliyor” diye konuştu.

Görevin İlk Dönüm Noktası Tamamlandı

Artemis I görev yöneticisi Mike Sarafin, Uzay Fırlatma Sistemi roketinin Orion’u Ay’a gönderme yolunda güç ve performans sağladığını vurgulayarak, “Görevin ilk önemli dönüm noktasının tamamlanmasıyla Orion, sistemlerini test etmek ve astronotlarla gelecekteki görevlere hazırlanmak için şimdi bir sonraki aşamaya geçecek” dedi.