NASA Yöneticisi: Bence Plüton bir gezegen

4 dakikalık içerik

NASA Yöneticisi Jim Bridenstine, Plüton’un gezegen olduğunu söyleyenler arasında. Bridenstine, Colorado Üniversitesi’nde katıldığı bir robot yarışmasında, Plüton’un gezegen olduğuna inandığını ve bunu bu şekilde öğrendiğini belirtti.

Twitter’da gazeteci Cory Reppenhagen’in bir paylaşımı ile Bridenstine’in sözleri duyuruldu. Reppenhagen’in yayımladığı video görüntüde NASA yöneticisi, “Bildiğiniz gibi, bana göre, Plüton bir gezegendir. ‘NASA yöneticisi Plüton’u bir kez daha gezegen olarak nitelendirdi’ diye yazabilirsiniz. Ben bu şekilde öğrendim ve buna bağlıyım.” diyor.

Jim Bridenstine’in sözleri;

Astronom Clyde Tombaugh tarafından 1930 yılında keşfedilen Plüton, uzun yıllar gezegen statüsünde idi. 1992 yılında astronomlar, Neptün’ün etrafında çoğunlukla Plüton’dan daha büyük boyutlarda olan 100’den fazla nesne keşfetti. Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) üyeleri, hangi nesnelerin gezegen olarak nitelenmesi gerektiği kriterlerini daraltmaya başladı. 24 Ağustos 2006 tarihinde, Uluslararası Astronomi Birliği üyeleri, hangi nesnelerin “gezegen” olduklarını yeniden tanımlamak için oy kullandılar ve 2006’da Plüton’u “cüce gezegen” statüsünü düşürdüler.

O tarihten beri, Plüton’un yeniden gezegen statüsüne yükseltilmesini isteyenler ile cüce gezegen olarak kabul edenler arasında tartışmalar sürüyor. NASA Yöneticisi ise bu konuda yalnızca fikrini söyleyebilir. Çünkü Bridenstine bir bilim insanı değil. Bridenstine, NASA’ya katılmadan önce ABD Kongresinde ve Donanması’nda görev yapmıştı.

“İsmin değişmesi cismin yapısını değiştirmez”

Astrofizikçi Dr. Tuğça Şener ile Plüton tartışmasını konuştuk. Dr. Şener, bu tür kararlarda bireysel düşüncelerin bir şeyi değiştirmeyeceğini ifade etti. Bridenstine’in, Plüton hakkındaki yorumu hakkında Dr. Tuğça Şener, “İşin aslı gezegen ya da cüce gezegen adlandırılması çok önemli değil. Adı değişince cismin yapısı değişmiyor nihayetinde. O nedenle hafif bir konu üzerine nüktedan bir tavır diye düşünüyorum.” dedi.

Dr. Tuğça Şener, açıklamasını sürdürdü: “IAU’nun böyle bir konuya bu kadar önem verip böylesi bir karar almasına da çok anlam verememiştim ancak teknolojinin ilerlemesiyle keşfedilen yeni Plüton benzeri cisimlerin sayısının artması sonucu muhtemelen gerekli hale gelmişti. Profesyonel astronomlar için çok da önemli olmayan bir detay bence ama ben bunu bir yıldız astrofizikçisi olarak söylüyorum. Uzmanlık alanı gezegen / ötegezegen / asteroid (yani solar system bodies) olan meslektaşlarım için benim sandığımdan daha büyük bir önemi ve etkisi olabilir belki.” 

Kaynaklar;

CNN News

Fox News