Yeni ötegezegen keşfedildi GJ 357 d

NASA potansiyel yaşanılabilir gezegen keşfetti – “Süper Dünya”

5 dakikalık içerik

NASA ‘nın gezegen avcısı teleskobu sayesinde astronomlar, sadece 31 ışıkyılı uzaklıkta potansiyel olarak yaşanabilir bir gezegen keşfetti. Gezegenin, bu güne kadar tespit edilen en yakın gezegenlerden biri olduğu vurgulandı.

NASA’nın Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) teleskobu, Hydra takımyıldızında bir yıldızın etrafında dönen yeni bir gezegen keşfetti. Verileri inceleyen bilim insanları, yıldızın çevresini saran iki gezegen daha farketti. Keşfedilen bu yeni gezegenlerden biri atmosferi yeterince kalınsa sıvı suyu bulundurabilir. Şimdi bilim insanları, gerçekten de durumun böyle olup olmadığını öğrenmek için daha fazla araştırma yapacak.

Dünyadan 6 kat daha büyük

Yeni keşfedilen ötegezegen GJ 357 d
NASA’nın TESS uzay teleskobu tarafından yapılan ilk veri toplama turunun bir parçası olarak oluşturulan görüntü. Kaynak; NASA

Yeni gezegenlerden biri GJ 357 d olarak adlandırılıyor. GJ 357, kalın bir atmosfere sahip ve kayalık olması durumunda su barındırabilir. Şimdiye kadar tespit edilen 4 bin 25 ötegezegenden biri olan GJ 357 d, en yakın 45 ötegezegen arasında bulunuyor.

Gezegenin atmosferi olmadığı belirlenirse yüzeyi, suyun donma noktasının oldukça altında, yaklaşık -64 fahrenhayt derece olacaktır. GJ 357 d’nin kütlesi Dünya’nın en az 6.1 katı büyüklüğünde. Ayrıca gezegen, her 55.7 günde bir minik yıldızını yörüngeye çeviriyor. Bilim insanları şimdilik sadece bu değerlendirmeleri yaptı.

NASA TESS 850’den fazla potansiyel gezegen keşfetti

yeni ötegezegen GJ 357 d
GJ 357 yıldız sisteminin bir şeması. Kaynak; Chris Smith

NASA’nın bugüne kadarki en güçlü gezegen avcısı teleskobu olan TESS, geçişler için binlerce yıldızı izliyor. Teleskop, yeni bir parçaya geçmeden önce, tek seferde 27 gün boyunca gökyüzünün bir bölümünü gözlemliyor. Aşağıdaki NASA grafiğinde gösterildiği gibi, gökyüzünün her bir yarısını (kuzey yarım ve güney yarım) 13 parçaya bölüyor. Uzay aracı, bu ay yolculuğunun güney yarısını tamamladı ve kuzey gökyüzüne döndü.

Görev gelecek yıl bu saatlerde bittiğinde, TESS gökyüzünün yüzde 85’inden fazlasını gözlemlemiş olacak. Teleskop, bugüne kadar 850’den fazla potansiyel yeni gezegen buldu. Bir sonraki adım, yer-tabanlı teleskopların, bu gezegenlerin yörüngede olabileceği yıldızları incelemesi ve gezegenlerin gerçekten bir çekim kuvveti uygulayıp uygulamadığını belirlemek.

Bu süreç araştırmacıların GJ 357 d’yi bulmasını sağlayan şeydi. Onlar, TESS’in tespit ettiği gezegeni onaylamak için çalışırken, diğer ikisinde çekim kuvvetlerini fark etti.

Şimdiye dek, TESS’in keşfettiği ötegezegenlerin sadece 24’ü onaylandı. Geçtiğimiz haftanın başlarında, gökbilimciler teleskobun “Süper Dünya” da dahil olmak üzere algıladığı yakınlardaki üç gezegeni doğruladı. Bilim insanları, teleskobun görev sona ermeden önce binlerce öte gezegen adayını tespit etmesini bekliyor. Bunlardan bazıları GJ 357 d de dahil olmak üzere yaşanabilir olabilir.

Kaynak;

Business Insider Australia