nasa güneş lekeleri
//

NASA, Güneş Üzerinde Lekeler Tespit Etti!

3 dakikalık içerik

NASA, Güneş üzerinde yüksek ihtimalle büyümeye devam edecek dev bir güneş lekesinin olduğunu açıkladı. Dünya ile karşı karşıya gelene kadar büyümesi muhtemel olan bu güneş lekesinin, Dünya’daki elektrik şebekelerini devre dışı bırakacak enerji patlamalarına sebep olabileceği açıklandı. NASA’nın Mars’taki keşif aracı olan Perseverance, Güneşten 245 milyon kilometre kadar uzakta olan lekenin fotoğraflarını çekti. Perseverance, aslında Jezero Krateri’ni keşfetmek için çıktığı bilim yolculuğunda, 17 Ağustos’tan 20 Ağustos’a kadar güneş lekesini gözlemledi. NASA yetkilileri güneş lekeleri hakkında, Perseverance’ ın yaklaşan güneş lekesini gözlemlediğini ve bu görüntüleri bir hafta öncesinde gelen uyarılar olarak algılanması gerektiği açıklamasını yaptı.

Uzmanlar Perseverance’ ın görüntülediği kareler hakkında, “Bu düşük çözünürlüklü görüntülerde görünebilmek için büyük bir güneş lekesi gerekiyor” dedi. Tüm bunlarla birlikte, görüntülerin uzayın karanlığında duran sönük bir güneşi ve hareket eden bulanık ve karanlık bir oluşumu gösterdiği yorumu yapıldı.

GÜNEŞ LEKESİ

Güneş Lekeleri Nedir?

Güneş lekelerinin oluşmasındaki en büyük etken, Güneş’in manyetik alanının Dünya’daki manyetik alandan binlerce kez daha güçlü olması. Güneş’in içinde olan manyetik alan, yüzeyine kadar ulaşabilir düzeyde olduğundan bu alanlar zaman içerisinde lekeler oluşturabilir. Güneş’in manyetik alanı, iç kısmında dönmesinden kaynaklanıyor ve sarmal bir yapı sergiliyor. Güneş lekeleri Güneş’ten daha az sıcaklıkta bölgeler olduğundan çıplak gözle görülebilir ve uzay teleskoplarıyla fotoğraflanabilir. Genellikle karanlık ve soğuk görünen Güneş lekeleri, yüzeyindeki gazlar, plazma ve manyetik alan yoğunluğu, karmaşıklığıyla ilgili. Güneş lekeleri, dönem dönem ortaya çıkıp kaybolabilir. Bu döngü, Güneş’in 11 yıllık manyetik döngüyle ilişkili. Bu süreçte manyetik alan azalıp, artar. Güneş lekeleri, büyük patlamalar gibi Güneş etkinliklerinin sonucudur.

Kaynakça:

NASA Persevere

NASA