HaberUzay

NASA göktaşı Bennu’nun en net görüntüsünü çekti

Göktaşı Bennu'nun en net fotoğrafı

NASA, “Bennu” ismi verilen göktaşının en yakın mesafeden görüntüsünü elde etti. NASA, Twitter’dan Bennu’nun fotoğrafını paylaşarak takipçilerine duyurdu. Tweette, görüntünün 13 Haziran tarihinde, 690 metre mesafeden çekildiği belirtildi.

Bennu’yu incelemek üzere Osiris-Rex isimli uzay aracı görevlendirilmişti. Dünya ile Mars arasında bulunan Bennu, yaklaşık olarak 500 metre genişliğe ve 87 milyon ton ağırlığa sahip. Osiris-Rex, göktaşının üzerine çıkmayı başardı ve su keşfetti. Bennu’dan elde edilecek veriler, güneş sisteminin incelenmesine katkı sağlamak amacıyla kullanılacak.

Dünya’ya doğru saatte 101 bin kilometre hızla ilerleyen Bennu, NASA’yı harekete geçirmişti. Yaklaşık 500 metre yüksekliğinde olan Bennu’yu “riskli” kategorisinde değerlendirilen NASA, olası bir felaketin önüne geçmek için iki plan geliştirdi; birincisi, NASA Bennu’nun rotasını değiştirmek istiyor. 8.8 ton ağırlığında olan Hammer (Çekiç) isimli uzay aracının göktaşına çarptırılarak yönünü değiştirilebileceği belirtiliyor. İkinci plan ise nükleer silah kullanmak. NASA bu planında uzay aracına nükleer silah yerleştirilecek ve Bennu, Dünya’dan çok uzak bir mesafedeyken vurularak parçalanacak.

Kaynak; 

NASA

The Guardian

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

Asteroit Bennu'nun parçacık bulutları gözlemlendi

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir