NASA Ay'a kadın astronot gönderecek
/

NASA Ay’a kadın astronot gönderecek

3 dakikalık içerik

NASA’nın ‘Artemis’ isimli Ay programı 2024 yılında başlayabilir. NASA yöneticisi James Frederick Bridenstine, yaptığı açıklamada, Artemis misyonu ile sırasıyla Ay’a bir kadın ve bir erkek astronot göndereceklerini duyurdu.

ABD yönetimi, NASA’nın 2028 Ay programını geriye çekmesi konusunda sıkıştırıyor. Hükümet yetkilileri NASA’ya, en geç 2024 yılında Ay’a astronot göndermeleri için baskı yapmakta. Ancak NASA yöneticisi Bridenstine, pazartesi günü yaptığı açıklama ile bunun neredeyse imkansız olduğunu söyledi. Bridenstine, NASA’nın Artemis görevini başarıyla kaldırabilmesi için mali desteğe ihtiyaç olduğunu savunarak, Kongre’den 1,6 milyar dolar talep etti.

Amerika’nın ‘Apollo’ isimli Ay görevleri, Temmuz ayında 50 yaşına girecek. O zamandan beri hiçbir ülke, Apollo’ya rakip olamadı. Yalnızca Rusya ve Çin, Ay’a uzay aracı indirmeyi başardı ve bu yıl İsrail bir deneme yaptı. NASA’nın yeni Ay misyonunun adı ise ‘Artemis’ olarak açıklanmıştı. Artemis, Yunan mitolojisi tanrılarından Apollu’nun ikiz kız kardeşidir. Artemis programı ile NASA, Ay’ın Güney Kutbuna astronotları göndermeyi planlanıyor.

NASA yöneticisi Jim Bridenstine, CBS News’ten Mark Strassmann’a yaptığı açıklamada, “Şu anda dünyadaki pek çok ülkenin Ay’a ulaşması tesadüf değil. Üstelik bunların hepsi de sadece kaya toplamak için Ay’a gitmiyor. Birleşik Devletler’in orada da var olması stratejik bir zorunluluktur.” dedi.

Bridenstine ajansın yöneticisi olunca, planlı bir Ay inişi on yıl uzaktaydı. Fakat Mart ayında yapılan bir konuşmada, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, NASA’ya ateş püskürmüştü: “Beş yıl içinde organizasyonu değiştirmeliyiz, görevi değil.” Bridenstine’e göre, NASA’nın sorunu, şimdiye kadar tekrar tekrar projeler üretmesi, yönetimlerin değişmesi ve bu projelerin iptal edilmesi. Bridenstine, “Milyarlarca dolarlık israf var. Zaman ölçeğini kısaltıp, bunu yapacağız.” şeklinde konuştu. NASA şefi, devamında ise ekledi: “Ancak Ay’a inmek zordur. Zaman ve para alır. Bu kabiliyetimiz şu anda yok.”

Özel sektörler de, Ay’a ayak basmak için çalışmalar yapıyor. Geçtiğimiz hafta Amazon.com’un kurucusu olan milyarder Jeff Bezos, Ay’da koloni kurmak için tasarladığı Blue Moon’u tanıttı. Lockheed Martin de bir tasarıma sahip.

Kaynak; CBS News