/

Nanoteknolojik yongalar karbondioksiti etanole çeviriyor !

1 dakikalık içerik

Yeni geliştirilen nanoteknolojik yongalar karbondioksiti etanole çeviriyor.

molecule-153978_1280
Etanol

Tennessee’de bulunan Oak Ridge National Laboratory araştırmacıları, “yanlışlıkla” karbondioksiti etanole çeviren bir sistem geliştirdiler. Normalde araştırmacılar karbondioksiti suda çözünen metanol gibi farklı bir forma çevirmeyi hedeflemişlerdi. Ancak çalışmaları sonucunda karbondioksidi çok az masrafla etanole çevirdiler. Etanol alkollü içkilerdeki alkol çeşidi olmasının yanısıra, ve aslında, pek çok alanda kullanılan önemli bir endüstriyel bileşik.

carbon_nanospikes
Karbondioksiti etonale çeviren bakır nanospike yapılar

Normalde etanol oksijenle bileşerek (yanarak) açığa su ve karbondioksit ve enerji çıkarmakta. Ancak araştırmacılar bu süreci nanoteknolojik bir yüzeyde elektrik enerjisi yardımıyla tersine çevirdiler. Kullandıkları nanoyüzeyler ise platinyum gibi pahalı olmayan, bakır elementinden oluşmakta. Maliyetleri düşük olan bu yeni teknolojinin etanol üretiminde kullanılması beklenmekte.

Bunun yanı sıra araştırmacıların lideri Adam Rondinone, her ne kadar teknoloji şu anki haliyle atmosferik karbondioksiti kullanamasa da, en azından üretilen etanolle ile alternatif bir enerji kaynağı oluşturabileceklerini belirtmekte.

ChemistrySelect