yeni maymun türü keşfedildi
/

Mynamar’da bulunan yeni türler yok olmak üzere!

Myanmar'da, araştırmacıların nesli kritik tehlike altında olduğunu iddia ettiği T. popa denilen yeni bir tür keşfedildi.

5 dakikalık içerik

Myanmar’ın merkezindeki ormanlarda yeni bir primat türü keşfedildi. Küçük hayvan, asi gri saçlarla çevreli kendine özgü maske benzeri bir yüze sahip, yaprak yiyen bir ağaç sakini. Yeni keşfedilen türün muhtemelen yok olmanın eşiğinde olduğu düşünülüyor. 

Yeni yayımlanan bir çalışma, bu maymunların bilinen en büyük grubunun (yaklaşık 100 birey) parçası olduğunu öne sürüyor ve yeni keşfedilen türe Popa langur ismi verildi. Türün muhtemelen en az bir milyon yıldır var olduğunu bildiren çalışma, yaşayan popülasyonunu 200 ila 250 birey arasında ortaya koyuyor. Bu nedenle araştırmacılar yeni keşfedilen türün “kritik tehlike altında” olarak sınıflandırılmasını istiyor.

Myanmar’ın Yangon şehrindeki Fauna & Flora International‘da (FFI) araştırmacı olan kıdemli yazar Frank Momberg, “Anlattığımız üzere Popa langur zaten yok olma tehlikesiyle karşı karşıya” dedi. Araştırmaya göre türlerin, doğal yayılış alanı boyunca “avlanma, habitat kaybı, bozulma, tarımsal saldırıların neden olduğu parçalanma ve yasadışı veya sürdürülemez kereste ihracı” nedeniyle aşırı baskı hissediyor olması, sayılarının nasıl bu kadar azaldığını açıklamaya yardımcı oluyor.

Yeni keşif bir asır öncesine dayanan bulgular ile eşleşti

Biyolojik çeşitlilik için katkı olan bu türler ilk olarak Londra Doğa Tarihi Müzesi’nin arka odalarında keşfedildi. Bir asırdan daha uzun bir süre önce British Burma’da toplanan örneklerin genetik analizi, bazı örneklerin yeni bir türe ait olduğunu ortaya çıkardı. Momberg ve meslektaşları tarafından Myanmar’ın merkezindeki ormanlarda elde edilen dışkı örnekleri, bu örneklerle eşleşti ve gizemli langurların hala hayatta olduğunu gösterdi. Son olarak 2018 yılında kameralara yakalanan yeni türün ayırt edici görünümleri ortaya çıktı.

Trachypithecus popa veya kısaca T. popa, siyah elleri ve bilekleri olan gri-kahverengimsi beyaz bir göbeğe sahip. Kuyruğu yaklaşık bir metre uzunluğunda ve hayvan yaklaşık 8 kilogram ağırlığında; tipik ev kedisini ağırlığının ortalama 2 katı.

FFI’nin Myanmar programından primatolog Ngwe Lwin, “Ek alan araştırmaları ve koruma önlemleri acilen gerekli olup, langurların neslinin tükenmesini önlemek için FFI ve diğerleri tarafından yürütülecek.” şeklinde açıklama yaptı.

Ekip ayrıca, langur ailesinin evrimsel tarihinin daha geniş bir resmini elde etmek için 41 örneğin mitokondriyal genomuna dayanan bir genetik analiz gerçekleştirdi. Bu aileyi oluşturan dört farklı grubun (hepsi şu anda Asya’ya özgü) yaklaşık dört milyon yıl önce ortak bir atadan ayrıldığını buldular. Araştırmacılar, T. popa’nın en az bir milyon yıldır farklı bir tür olduğunu ekliyor. Dünya çapında bilinen 20 langur türünün birçoğu kritik tehlike altında. Bunun gibi araştırmaların türlerin yok olmaması için etkili olacağı umut ediliyor.

T. popa hakkında araştırmacılar bilgi verdi;

Makale, Zoological Research dergisinde yayımlandı.

Kaynak;

ZME Science