muzları enfekte eden Siyah Sigatoka hastalığı

Muzları enfekte eden mantar hastalığı; Siyah Sigatoka

3 dakikalık içerik

Muz mahsullerini tahrip eden bir mantar hastalığı tespit edildi. Bilim insanlarına göre, iklim değişikliği bu hastalığın riskini artıyor. Siyah Sigatoka hastalığı, 20. yüzyılın sonlarında Asya’da ortaya çıktı ve kısa süre önce Latin Amerika ve Karayipler’de muz bahçelerine dağıldı.

Exeter Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir çalışma, nem ve sıcaklık koşullarındaki değişikliklerin, 1960’lı yıllardan bu yana, bu bölgelerde Siyah Sigatoka riskini yüzde 44’ten fazla artırdığını söylüyor. Uluslararası ticaret ve artan muz üretimi, enfekte bitkilerin ürettiği meyveleri yüzde 80’e kadar azaltabilen Siyah Sigatoka’nın yayılmasına da yardımcı oldu.

Araştırmanın başyazarı Exeter Üniversitesi’nden Dr. Daniel Bebber, “Siyah Sigatoka’ya, yaşam döngüsü kuvvetli bir şekilde iklim ve mikroklimat tarafından belirlenen bir mantar (Pseudocercospora figiensis) neden olmaktadır.” dedi.

Daniel Bebber, devamında ise ekledi: “Latin Amerika’daki muz yetiştirme alanlarının birçoğunda hastalık riski artıyor. İncelenen alanlarda Siyah Sigatoka riskindeki genel yükselişe rağmen, Meksika ve Orta Amerika’nın bazı bölgelerinde daha kuru koşullar enfeksiyon riskini azalttı.”

muzları enfekte eden Siyah Sagatoka hastalığı
Foto; Dan Bebber

Çalışmada, son 60 yıldaki Siyah Sigatoka enfeksiyonları ile ilgili deneysel veriler ayrıntılı iklim bilgileri ile birleştirildi. Siyah Sigatoka, ilk olarak 1972’de Honduras’ta rapor edildi. Hastalık, 1998’de Brezilya ve 2000’lerin sonlarında Karayip adalarında tespit edildi.

Pseudocercospora figiensis mantarı, hava sporları yoluyla yayılır, muz yapraklarını enfekte eder ve mantar toksinleri ışığa maruz kaldığında çizgili lezyonlara ve hücre ölümüne neden olur. Araştırmacılar, kuruma eğilimlerinin hastalık riskini azaltabileceğini ancak bunun muz bitkilerinin su ihtiyacını azaltacağını öne sürüyor.

Araştırma, İngiltere Küresel Gıda Güvenliği programı ve Avrupa Komisyonu’nun Horizon 2020 programı tarafından finanse edildi.

Kaynak; Science Daily