Musk’ın Starlink 44 uydusu ESA’nın uydusuna çarpabilirdi

2 dakikalık içerik

Elon Musk’ın Starlink uydularından biri, ESA’nın uydusu Aeolus ile çarpışabilirdi.

ESA’nın (Avrupa Uzay Ajansı) uydusu Aeolus, Starlink uydularından biriyle yakın geçiş yaptı. ESA, yaptığı açıklamada uydunun kaçınma manevrası yaptığını duyurdu. 2018 yılında fırlatılan Aeolus, 481 milyon Euro’luk maliyeti ile dikkat çekiyordu.

ESA, açıklamada, Starlink 44 isimli uydu ile Aeolus’un çarpışmaması için uydularına kaçınma manevrası yaptıklarını aktardı. Açıklamada, SpaceX’in uydusunun yerini değiştirmemesi üzerine ESA’nın, kaçınma manevrası yapmak zorunda kaldığı bildirildi. ESA’nın uydusu, kaçınma manevrasından sonra yerine geri döndü.

Avrupa Uzay Ajansı’nın Twitter’dan paylaştığı bilgilendirme yazısı;

Uydu sayısı arttıkça manuel kaçınma manevrası yetemeyecek

ESA’nın açıklaması: “Space Debris (Uzay enkazı) ekibimizdeki uzmanlar, bu iki aktif uydu arasındaki çarpışma riskini hesapladı; Aeolus için en güvenli seçeneğin irtifasını arttırmaktı. Aktif uydularda kaçınma manevraları çok nadir görülür. ESA kaçınma manevralarının büyük çoğunluğu ölü uydulardan kalan parçalar oluşturuyor.”

ESA, açıklamasında Starlink uydularının oluşturduğu çarpışma tehlikesine dikkat çekti: Yörüngedeki uydu sayısı arttıkça, yüzlerce hatta binlerce uydudan oluşan Starlink uyduları nedeniyle günümüzün ‘manuel’ kaçınma manevraları imkansız hale gelecek. ESA, yapay zeka kullanarak bu süreci otomatikleştirmek için çabalıyor.” 

Kaynak;

ESA Twitter paylaşımları