MS tedavisinde yeni bir protein hedef alınıyor

5 dakikalık içerik

MS hastalığının tedavisinde ışık tutacak bir çalışma yapıldı. Multipl sklerozda (MS), immün hücreler beynin koruyucu tabakalarının sinir hücrelerini sıyırarak, lezyonlar oluşturur. Bir protein, hastalığa neden olan immün hücrelerinin MS hastalarının beynine saldırmasına yardımcı oluyor. Bilim insanları, bu proteini hedef alarak, tedavilerin geliştirilmesine yönelik bir adım atmak istiyor.

Dünya çapında, 2.3 milyondan fazla insan MS hastası. Multipl sklerozda beyni koruyan bariyerler aşınıyor ve bazı hastalıklara neden olan immün hücrelerin beyne saldırmasına izin veriyor. İnsan beyni bariyer hücrelerinde ve farelerde yapılan yeni bir çalışma kapsamındaki deneyler, proteinin bloke edilmesinin hastalığın ilerlemesini yavaşlattığını gösterdi. Yeni çalışmada bilim insanları, B hücrelerinin engelleri aşmasına yardımcı olan süreçte kilit rol oynayan bir molekülü belirledi.

Araştırmacılar, B hücrelerinin ürettiği bir protein olan ALCAM’ın, immün hücrelerinin merkezi sinir sistemine sızmasını sağladığını söyledi. Farelerde ve yapay insan beyin bariyerlerinde yapılan testler, ALCAM içermeyen B hücrelerinin veya aktive edilmiş lökosit hücre adezyon molekülünün beynin bariyerlerini aşmakta zorluk çektiğini ortaya koydu. MS’e benzer özelliklere sahip bir hastalığı olan farelerde, ALCAM’ı bloke etmek, hastalığın ciddiyetini hafifletmiş gibi göründü.

Basel Üniversitesi Hastanesi’nden nörolog David Leppert, “Bu multipl sklerozu nasıl anladığımız konusunda çok önemli bir bilmece. Klinik uygulamalara nasıl dönüştüğü bir başka soru.” dedi.

ALCAM’in bloke edilmesi hastalığın ilerlemesini durdurabilir

Bilim insanları, MS hastalığıyla ilgili, bazı immün hücrelerinin beyne saldırdığını ve sinir hücrelerinde koruyucu tabakadan sıyrıldığını düşünüyor. Hastalık ilerledikçe nörolojik sorunlar ve fiziksel engeller ortaya çıkıyor. MS’in kesin bir tedavisi yok ve tedaviler multipl sklerozun ileri aşamalarında işe yaramıyor.

Bilim insanları, MS semptomlarını tedavi etmek için birçok ilaç geliştirdi. Bunlardan biri de B hücrelerini yok etmek için antikorların kullanılmasıydı. Ancak bu yaklaşım gelecekteki enfeksiyonlara veya kansere kapı aralayan, hastanın bağışıklık sistemini zayıflatan bir yaklaşım olarak düşünülüyor. Yeni çalışmada araştırmacılar bunun yerine, hastalığa neden olan B hücrelerinin beyine girmesini önlemeye odaklandı.

Montreal Üniversitesi Hastanesi Araştırma Merkezi’nden nörolog Alexandre Prat ve ekibi, daha önce bu fikri MS’te yer alan başka bir bağışıklık hücresi türü olan T hücreleri ile test etti. Ancak ALCAM’in bu hücrelerin beyine sızmasına yardımcı olmadıklarını bulmuşlardı. Prat ve ekibi, deneylerde farelere antikorlar verdi. Proteini bloke etmek, farelerin hastalığının ilerlemesini yavaşlatırken, ilk saldırıyı engelleyemedi. Prat, “Beyne geçiş yapmak için, B hücresi ALCAM’a ihtiyaç duyar. ALCAM’ı bloke ederseniz, hastalığın ilerlemesini engellersiniz.” diyor.

Hastalığın daha ciddi vakalarına sahip olan farelerin beyinlerinde daha fazla B hücresi vardı. Bu da hastalığın ciddiyetinin beyne B hücresi sızmasının miktarı ile ilişkili olduğunu gösteriyor.

Çalışma 13 Kasım’da Science Translational Medicine’de yayımlandı.

Kaynak;

Science News