kamyon motoruna yuva yapan kuş

Motorunda kuş yuvası bulunan kamyon hafriyat çalışmasından çekildi

2 dakikalık içerik

Bingöl’de, yol inşaatında kullanılan bir kamyonunun motor bölümüne bir kuşun yuva yapması sonucu, kamyon seferden çekildi. Şirket yetkilileri, yavruların kuluçkadan çıkıp uçtuktan sonra kamyonun seferlerde kullanılacağını söyledi.

Anadolu Ajansı’ndan Abdullah Çelik’in haberine göre, Bingöl-Erzurum kara yolu 35. kilometre Çobantaşı köyü mevkisinde bölünmüş yol çalışmalarını sürdüren bir şirkete ait bir kamyonun motor bölümünde kuşun yuva yaptığını fark eden işçiler, durumu yetkililere bildirdi. Şirket yetkilileri, hafriyat taşımada kullanılan kamyonun yavrular kuluçkadan çıkıp uçuncaya kadar seferden çekilmesine karar verdiklerini açıkladı.

Çobantaşı köyündeki şantiyede tamircilik yapan İlyas Varol (32), kamyonun üzerinde sürekli iki kuşun uçması üzerine arama yaptıklarını ifade etti. Varol, içinde 6 yumurta bulunan yuvayı gördükten sonra, kimseyi kamyona yaklaştırmadığını söyledi. İlyas Varol, “Yaklaşık 20 gün önce kamyon çalışırken etrafında bir kuş dolaşıyordu. Kamyon nereye giderse kuş onu takip etmeye başladı. Biz de merak ettik, kamyonu atölyeye çektik baktık, kuş yuvası gördük. Motor şasesinin içine kuş yuva yapmış ve 6 yumurta içinde var. Şefimizin talimatıyla kamyonu çalıştırmamaya karar verdik. Bu kuş yavru yapana, uçup gidene kadar kamyonu çalıştırmayacağız.” dedi.

Bu arada bir kamyonun çalıştırılmaması aylık yaklaşık olarak 15 bin lira ek maliyete tekabül ediyor. Ancak şirket yetkilileri, kuş yuvasının zarar görmemisi için büyük bir duyarlılık göstererek kamyonu seferlerden çekti. Ak kuyruksallayan türünde olduğu belirlenen kuşun kuluçka süresi, 11 ile 16 gün arasında değişiyor.

Kaynak; 

AA-Haber metni ve fotoğraf