milenyum ebeveyni ninni

Milenyum ebeveynleri klasik ninnileri bilmiyor

4 dakikalık içerik

Bebeklerde uykusuzluk sorunu pek çok ebeveynin ortak noktası. Eski dönemlerdeki anne babaların bu soruna çözümlerinden biri ise ninniler. Geçtiğimiz aylarda Londra’da gerçekleştirilen bir araştırma milenyum ebeveynlerinin klasik pek çok ninniyi bilmediğini gösterdi. Çalışmanın sonucuna göre milenyum ebeveynlerinin yalnızca yüzde 53’ünün “Baa Baa Black Sheep” sözlerini okuyabildiğini ve yalnızca yüzde 51’inin “Row, Row, Row Your Boat”ın tüm sözlerini bildiğini şaşırtıcı bir şekilde ortaya koyuyor.

Çalışma 26 ila 41 yaşları arasındaki 2.000 anne ve baba ile gerçekleştirildi. Çalışmaya katılanların yarısının “Humpty Dumpty” şarkısını nasıl söyleyeceğini hatırlayamadığını ve yalnızca yüzde 43’ünün “Jack and Jill” ninnisin sözlerini hatırladığını buldu. Ayrıca araştırma her beş ebeveynden üçü “Rock-a-Bye Baby” ninnisini hatırlayamadığını gösteriyor.

Bunun ötesinde çalışma sonucunda modern ebeveynlerin yaklaşık yüzde 10’u çocuklarına ninniler söylemekten tamamen kaçındığı ortaya çıkarıldı. Araştırmaya göre çoğu milenyum ebeveyni kötü bir sese sahip olduğu için ya da kendilerini garip hissettikleri için ninni söylemediğini belirtiyor.

Bunların yanı sıra bu çalışma ebeveynlerin tamamen müzikten uzak durmadığını da ortaya çıkarıyor. Örneğin bir katılımcı, bebekleri için Kanye West şarkıları çaldığını kabul ederken, bir diğeri The Rolling Stones söylemeyi seviyor. Sonuç olarak, ebeveynlerin yüzde 83’ü çocuklarına ninni ya da şarkı söylemenin yatmadan önce rutin olduğunu ve bağlanma sürecinin önemli bir kısmı olduğuna inanıyor.

Ninni yerine yatmadan önce kitap okumak milenyum ebeveynlerinin önceliği

Müziğin yanı sıra, milenyum ebeveynlerinin yüzde 90’ı çocuklarına yatmadan önce hikaye kitapları okuyor ve yüzde 43’ü bu aktivitenin çocukları için ninni söylemekten daha rahatlatıcı olduğuna inanıyor. Yarıya yakını, okumanın çocuklarıyla birlikte keyifli bir aktivite olduğu için yardımcı olduğuna inanıyor. Bir diğer yüzde 46 ise kendi hayal güçlerinin de harekete geçirdiğini belirtiyor.

Çalışmada ayrıca milenyum ebeveynlerine en çok okudukları hikaye kitapları da soruldu. Bunun sonucunda en popüler uyku öncesi kitap ön plana çıkıyor. Bunların “The Very Hungry Caterpillar”, “The Gruffalo” ve “We’re Going on a Bear Hunt” kitapları olduğu görüldü.

Ankete katılan milenyum ebeveynlerinin büyük çoğunluğu (%80) loş ışık, sıcak banyo ve rahat oyuncaklar kullanarak yatma zamanını her zaman bebekleri için rahatlatıcı bir deneyim haline getirmeye çalıştığını belirtiyor. Özellikle, her üç kişiden biri emzik kullanıyor. Bununla aynı sayıda ebeveyn beyaz gürültü makinesi kullanıyor. Emzik kullanan ebeveynlerin yüzde 87’si, çocuklarının rahatlamasına ve uyumasına yardımcı olduğunu ve yüzde 84’ü kendilerinin daha fazla rahatladığını söylüyor.

Kaynak: DailyMail