Haber

Mikrobiyoloji Sanatı: Agar Art 2017

Mikrobiyoloji denilince akla ilk gelen şey belki sanat değil. Ancak agar üzerinde renkli ve desenli bakteri kültürleriyle sanat yapmak mümkün. Hatta muhteşem eserlerin ortaya çıktığı bu çalışmalarla ilgili yarışmalarda düzenlenmekte. American Society for Microbiology her yıl agarda yetiştirilen bakteri kültürleriyle üretilen sanat eserleri arasında bir yarışma düzenliyor. Agar üzerinde yetiştirilen sanat eserlerini seçtikten sonra Facebook üzerinden halk oylamasına da açan ASM, daha sonra birincileri belirliyor ve duyuruyor.

ASM Agar Art 2017 için seçilen agar fotoğrafları yayınlandı ve halk oylaması başladı. Siz de 15 mayısa kadar oylamaya katılabilir, yorum yapabilirsiniz. 27 Nisan tarihinde fotoğraf gönderimi sona eren yarışmaya 265 başvuru yapıldı. Bu 265 fotoğraf içinden seçilen fotoğraflar 3 tane Facebook albümünde yayınlanıyor. Yarışmaya bu sene Afganistan’dan, Brezilya’ya 36 ülkeden başvuru oldu. Geçtiğimiz yıl, Türkiye’den de başvuruların olduğu yarışmada ayrıca İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalından Barış Halaç ve Sevgin Can “Kurdun bakteriyel gölgesi” halk oylamasında birinci olmuştu.

Bu yıl yarışmada Michele Banks (Sanatçı), Dennis Bray (Profesör), Jamie Henzy (Doktora sonrası araştırmacı), Vincent Racanielo (Profesör), Maria Penil Cobo (Sanatçı) jüri üyeleri. Yarışma sonucu yaratıcılık, orijinallik, teknik, kullanılan organizma ve agar çeşidi, tasarım, sunum, bilimsellik ve genel kitleye erişebilirlikten oluşmakta. Mikrobiyoloji alanında yaratıcı çalışmaların toplum genelinde dikkat çekebilmesini de sağlayan bu yarışma, genel olarak mikroorganizmaların çeşitliliğine vurgu yapmak konusunda önem taşıyor. Bunun yanı sıra bilim insanlarının sanatsal bakış açısı geliştirmelerini sağlaması da bir başka katkısı.

Mikrobiyoloji ve Sanat

Mikrobiyoloji teknikleri ve mikroorganizmalarla oluşturulan bu sanat eserlerini nasıl yapabileceğiniz yarışma düzenleyicileri tarafından uygulamalı olarakta sunulmuş. Bu özellikle daha önce böyle çalışmalar yapmamış mikrobiyologlar ya da mikrobiyoloji alanında yeni olanlar için önemli bir katkı.

ASM ve İş Birliği Kurduğu Laboratuvarlar

ASM Agar Art 2017 için iki şekilde başvuru kabul etti. Birinci grup ASM üyesi olan mikrobiyologların çalışmalarını doğrudan kabul edilmesiydi. ASM üyesi olmayan ama yarışmaya başvurmak isteyenleri ise iş birliği geliştirdiği laboratuvarlara yönlendirdi. Bu noktada önemli olan ise ASM’nin BioSpace ve DIY-BIO laboratuvarları ile ortaklık kurması ve bu laboratuvarlar üzerinden başvuru kabul etmesiydi.

mikrobiyoloji

Mikrobiyoloji Sanatı : Agar Art

BioSpace’ler ve DIY-BIO laboratuvarları, kar amacı gütmeyen, toplumun çeşitli kesimlerine açık atölye-laboratuvarlar. Bu alanlarda, yaşam bilimleri profesyöneli olmayan insanlarda araştırma imkanlarına erişebilmekte, laboratuvarda çalışan sorumlu araştırmacılardan yardım alabilmekteler. ASM’nin böyle bir iş birliği kurması önemli bir adım olarak değerlendirilebilir.

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Bilim İnsanlarıÖzel Haberler

Louis Pasteur - Mikrobiyolojinin kırılma noktası

Haber

Biohacker Zayner ruhsatsız tedavi uygulamaktan soruşturmaya alındı

Köşe Yazıları

Bizi biz yapan mikroorganizmalar

Haber

Amazon göllerinde karbonun ana yayıcıları; mikroorganizmalar

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir