FizikHaber

Micius Kuantum Ödülü sahiplerini buldu

kuantum micius ödülü

Kuantum bilim insanları, artık yeni bir ödüle sahip olabilecek; Micius Quantum Prize ( Micius Kuantum Ödülü ). Çin’de özel bir vakıf olan Micius Vakfı, Micius Kuantum Ödülü ‘nün ilk 12 kazananını açıkladı.

26 Nisan’da, Micius Vakfı, kuantum hesaplaması ve kuantum iletişimi üzerine çalışan 2018 ve 2019 ödüllerini kazananları açıkladı. Kazanan bilim insanlarından altısı, her yıl bir milyon yuan (yaklaşık 150.000 ABD Doları) alacak.

Ödül dünyanın dört bir yanındaki kuantum bilim insanlarına verilmekle birlikte, Çin’in giderek daha fazla değer verdiği ve katkıda bulunduğu bir alanın önemini vurguluyor. Massachusetts Institute of Technology’den matematikçi Peter Shor; öncü kuantum algoritmaları yazmış olan Oxford Üniversitesi’nden  fizikçi David Deutsch ve Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden (USTC) fizikçi Jian-Wei Pan ödülün kazananları arasındaydı.

Ödülü kazananların 11’i Avrupa ve Kuzey Amerika’dan’dı. Pan, Çin’den ödülü alan tek bilim insanı oldu.

Kuantum uydusu ‘Micius’ ile kuantum ışınlanma deneyi arasında uydudan Dünya’ya bir bağlantı kurulur. Kaynak; Jin Liwang.

Micius Kuantum Ödülü teşvik edici

Micius Vakfı, 2018 yılında özel girişimcilerden gelen bağışlarla 100 milyon yuan değerinde kuruldu. Vakfın başkanı ve ödülün yedi kişilik seçim komitesinin üyesi olan USTC’de fizikçi Luo Yi, “Dünya çapında hızlı ve teşvik edici bir kuantum bilgi biliminin gelişimini görüyoruz ve bu konuda çok heyecanlıyız. Tarihin bir parçası olmayı umuyoruz.” dedi.

Avusturya’nın Innsbruck Üniversitesi’nden teorik fizikçi olan Peter Zoller, ödülün küreselliğiyle ilgili, “Bu ödülü, ulusal çıkarların ötesinde uluslararası bir kuantum fiziği topluluğunu benimseme ve tanıma çabası olarak görüyorum” diyor.

Kaynak; Nature

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

MIT damarlarda ilerleyen solucan robot geliştirdi

Haber

Kuantum ışınlanmada bir ilk; kütrit ışınlandı

Haber

Kilogramın tanımı resmen değişti

Haber

Kara delik görüntüsünün arkasındaki kadın kahraman; Katie Bouman

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir