hacettepe üniversitesinden lale tokgözoğlu metrodora bilim ve sağlık global lider ödülünü aldı
/

Metrodora Global Lider Ödülü Hacettepe’den Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu’na verildi

Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, Metrodora Global Lider Ödülü'ne bulaşıcı olmayan hastalıkların bakımı ve yönetiminin iyileştirilmesindeki katkıları, genç ve kadın araştırmacılara desteğinden ötürü layık görüldü.

5 dakikalık içerik

Metrodora Bilim ve Sağlıkta Global Lider Ödülü’ne, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu layık görüldü. Bu yıl ilk kez verilen ödül, bilim ve sağlık alanında çalışan kadınlara örnek olması için kadın araştırmacılara veriliyor. 

Hacettepe Üniversitesinin basın açıklamasına göre, Uluslararası Bilim ve Sağlıkta Global Lider Ödülü‘nün ilki Hacettepe Üniversitesinden Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu‘na verildi. Birleşmiş Milletler’in (BM) 2020’yi cinsiyet eşitliğini ilerletmek için çok önemli bir yıl olarak işaret etmesi üzerine, bilim ve sağlık alanına yaptıkları uluslararası katkıyla önemli fark yaratan kadın liderlerin, diğer kadınlara mentör ve örnek olmaları için bir program geliştirildi. Bu doğrultuda verilen “Uluslararası Metrodora Ödülleri“nin ilki Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu’nun oldu. International Alliance of Patients Organizations tarafından verilen ödüller, “Gelişmekte Olan Ülke“, “Gelişmiş Ülke” ve “Global” olarak üç kadın lider seçilerek onlara veriliyor. “Metrodora Bilim ve Sağlıkta Global Lider Ödülü‘ne layık görülerek “dünya çapında lider” ilan edilen Prof. Dr. Tokgözoğlu, ödülü bilim ve sağlık alanında çalışan bütün kadınlara ithaf ettiğini söyledi.

Metrodora Global Lider Ödülü’nü getiren çalışmalar

Profesör Dr. lale tokgözoğlu kimdir
Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu

Milliyet Gazetesi‘nden Aykut Yılmaz’ın haberine göre, Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, Uluslararası Metrodora Ödülleri’ne başkanlığını yürüttüğü Avrupa Ateroskleroz Derneği tarafından bilgisi dışında aday gösterildi. Prof. Dr. Tokgözoğlu, Türkiye dışında da ses getiren bulaşıcı olmayan hastalıkların bakımı ve yönetiminin iyileştirilmesine yaptığı katkılarıyla ve genç ve kadın araştırmacılara desteğinden ötürü ödüle layık görüldü. 

Türk Kardiyoloji Derneği’nin eski başkanlarından Prof. Dr. Tokgözoğlu, uluslararası görevlerde yer aldı ve “bir numaralı katil” dediği kardiyovasküler hastalıklara karşı mücadeleye katkı vermek üzere 2017 yılında Avrupa Parlamentosu’na davet edildi.

Milliyet‘teki söyleşisinde Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, 4 yıldır başkanlığını yaptığım Avrupa Ateroskleroz Derneği beni aday göstermiş. Kalp damar hastalığıyla savaşta yaptığım katkılar, genç ve kadın araştırıcılara yaptığım destekler, Avrupa Derneği’nin eğitim ve dijital değişimini sağlamak ve dünya kalp federasyonuyla ortak yaptığımız çalışmalar nedeniyle aday göstermişler. Sağlık alanında fark yaratan lider ödülünü almak çok güzel. 3 ayrı ödül verildi.” dedi. 

Global ödülün daha güzel olduğunu belirten Prof. Dr. Tokgözoğlu, “Burada en önemli amaç başka kadın hekimlere bu cam duvarın aşılabileceğinin gösterilmesi. Türkiye’ye, çok sevdiğim Hacettepe’ye böyle bir ödül getirmek beni çok mutlu etti. Diğer kadın akademisyenlere örnek gösterilmek çok güzel bir şey.” şeklinde konuştu. 

Son olarak Prof. Dr. Tokgözoğlu, Uluslararası Metrodora Ödülleri töreninin Singapur’da yapıldığını ancak pandemiden dolayı törene çevrim içi katıldıklarını belirtti.

Kaynaklar;

Hacettepe Üniversitesi

Milliyet Gazetesi