mete atatüre thomas young madalyası ve ödülünü aldı
//

Mete Atatüre Thomas Young Madalyası ve Ödülü’nü kazandı!

Prof. Dr. Mete Atatüre, yarıiletkenlerde ve elmasta kuantum optik olgular üzerine yaptığı çalışmalar ve kuantum teknolojilerine yaptığı katkıdan ötürü Thomas Young Madalyası'na layık görüldü.

4 dakikalık içerik

Prof. Dr. Mete Atatüre, Thomas Young Madalyası ve Ödülü’ne layık görüldü. Institute of Physics (IOP / Fizik Enstitüsü) tarafından verilen ödülü Dr. Atatüre, kuantum teknolojilerine yaptığı katkı ve yarıiletkenlerde ve elmasta kuantum optik olgular üzerindeki çalışmasından ötürü aldı.

Prof. Dr. Mete Atatüre, Cambridge Üniversitesinin ünlü Cavendish Laboratuvarında ekibiyle birlikte çalışmalarını sürdürüyor. Profesör Mete Atatüre, özellikle fotonlar ve spinler arasındaki kuantum arayüzlerinin geliştirilmesiyle tanınan, katı hal kuantum optiği alanında öncü bir bilim insanı olarak tanınıyor. Profesör Mete Atatüre, kuantum teknolojilerinde ‘heyecan verici uygulamalar’ olarak tanımlanan çalışmaları, yarı iletkenler ve elmasta kuantum optik olgularına öncü katkılarından dolayı 2020 Thomas Young Madalyası ve Ödülü‘nü kazandı.

Mete Atatüre ve ekibi elması kuantum İnternet için araştırıyor

Birleşik Krallık ve İrlanda’da profesyonel fizik kuruluşu olan Institute of Physics (IOP) tarafından verilen yıllık ödüller, bireyler ve ekiplerdeki uyumu ve bunların fiziğe katkılarını takdir amaçlı veriliyor. Thomas Young Madalyası ve Ödülü, optik alanında yapılan seçkin araştırmalara veriliyor. Bu yıl Thomas Young Madalyası’na Cambridge Üniversitesinde çalışan Prof. Dr. Mete Atatüre layık görüldü. Bu yılın Nisan ayında, Avrupa Araştırma Konseyi, elmas tabanlı teknolojiler üzerine yaptığı araştırmadan dolayı kendisine beş yıl boyunca 2,5 milyon £ (İngiliz Sterlini) ödül verdi. PEDESTAL adlı projesinde Atatüre ve ekibi, elması kuantum İnternet gibi kuantum ağları için maddi bir platform olarak araştırıyor.

Elektron spin tutarlılığını artırmak için QD çekirdeklerinin optik polarizasyonu ve soğutulması üzerine yeni çalışmalar yapan Atatüre ve ekibi, 2019’da nükleer cisim durumlarının ilk tümüyle optik uyumlu kontrolünü gerçekleştirdi; bu, deterministik kuantum hafızaları için heyecan verici bir gelişmeydi. Atatüre’nin elmas ve atomik olarak ince katmanlı malzemelerdeki spin-foton kuantum arayüzleri üzerine çalışması da çığır açıyor. Diğer IV. Grup renk merkezlerinin araştırılmasında önemli katkılar sunarak, bu alana öncülük etmeye devam ediyor. Prof. Dr. Atatüre ve ekibi, atomik olarak ince 2D malzemelerde ilk atomik olarak ince kuantum LED’i geliştirdi ve 2017’de katmanlı malzemelerde deterministik ve büyük ölçekli kuantum yayıcı diziler oluşturmak için bir üretim yöntemi icat etti.

Profesör Atatüre, tüm bu çalışmalarından dolayı layık görüldüğü Thomas Young Madalyası ve Ödülü’nden, gümüş madalya, sertifika ve 1.000 sterlin alacak.

Kaynaklar;

IOP basın bülteni

Cambridge Üniversitesi basın bülteni