HaberTürkiye

Merkür’ün Güneş diski önünden geçişi canlı yayınlanıyor

Tübitak Merkür güneş diski önünden geçiyor

Merkür’ün Güneş diski önünden geçişi, TÜBİTAK Antalya Ulusal Gözlemevi binasındaki teleskoptan canlı yayınlanıyor…

Merkür geçişi saat 15.30’da izlenmeye başlanacak

11 Kasım 2019 Pazartesi günü (bugün), Merkür gezegeninin Güneş diski önünden geçişi (transit olayı) gerçekleşiyor. Daha önce 9 Mayıs 2016 tarihinde meydana gelen bu gök olayı Kuzey ve Güney Amerika, Antarktika, Batı Afrika ve Atlantik Okyanusu’ndan tamamen gözlenebilecek, ülkemizden ise öğleden sonra başlayıp ancak gün batımına kadar kısmen gözlenebilecek. Bu gök olayı, Antalya’da bulunan TUG BİTOM binasındaki teleskoba bağlı özel bir Güneş filtresine takılı kamerama ve TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin YouTube kanalından canlı olarak izletiliyor. Ayrıca canlı gözlem yayını Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonundan halka, öğrencilere ve basına açık olarak izletiletilebilecek ve bu esnada uzmanlar katılımcılara olayı anlatacak.

Merkür gezegeni transit olayı Türkiye’den yerel saat ile yaklaşık 15.30’da izlenmeye başlanacak, Güneş ufka inerek, doğal nedenlerden dolayı görülemez duruma gelene kadar izlenebilecek.

Geçiş sırasında Merkür’ün diski Güneş diskinin 1/194’ü gibi çok küçük bir orana sahip olacağından (1 TL madeni paranın 500 m. uzaklıktan görünüşü) tutulma gözlükleri kullanılsa bile göz ile farkedilemeyecek.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nden sağlık uyarısı

TÜBİTAK TUG, yaptığı açıklamada, “Geçişi gözleyebilmek için mutlaka özel üretilmiş güneş filtresine sahip teleskoplar kullanılmalıdır. Aksi taktirde filtresiz olarak dürbün, teleskop vb. optik bir alet ile Güneş’e doğrudan bakıldığında göz retinası ciddi zarar görecektir.” ifadelerini kullandı.

Merkür geçişleri nasıl gerçekleşir?

Güneş diskinin önünden bir iç gezegenin geçişi (transit) bir çeşit tutulma gibi düşünülebilir. Ancak iç gezegenlerden Merkür ve Venüs’ün gökyüzündeki açısal çapları Güneş’i Ay gibi tamamen örtmeye yetmediğinden Güneş’in Dünya’ya ulaşan ışığında Güneş tutulmasındaki gibi ışık azalması farkedilmez. Güneş’in önünden Merkür veya Venüs gibi iç gezegen geçişlerinin gözlenmesi tarihte uzun yıllar Dünya ve Güneş arasındaki uzaklığın tespit edilmesinde ve bu gezegenlerin atmosferlerinin olup olmadıklarının araştırılmasında kullanılmıştır.

Merkür, ortalama bir yüzyılda 13 kez Güneş’in önünden geçer. 11 Kasım 2019 geçişinde Merkür gezegeni bize 101 Milyon km uzaklıkta olacaktır.

Kaynak;

TÜBİTAK TUG – Açıklama

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Covid2019EtkinlikHaberUzay

Gökyüzü Gözlem Şenliği Pandemi Sebebiyle İptal Edildi

HaberTürkiye

TÜBİTAK Bilim Söyleşileri ülkemizin dört bir yanında devam ediyor

HaberTürkiye

2020 Yılı TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri, Kutup Çalışmaları Ödülü ile TÜBİTAK TWAS Teşvik Ödülü Başvuruları Başladı

HaberTürkiye

Öğretmenler kutup seferlerine dahil ediliyor - KEDİ projesi

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir