Haber

Matematik severler Matematik Çalıştayı ‘nda buluşacak

matematik çalıştayı

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde Öğrenci Matematik Çalıştayı yapılacak. Üniversitenin Matematik Kulübü tarafından düzenlenen program, yarın sabah 08.30’da başlayıp 16.30’da sona erecek.

Öğrenci Matematik Çalıştayı ‘nda ele alınacak konuların, özel sayma dizileri, transandantal sayılar-aritmetik geometri ve işbirlikçi oyunlar kuramı olduğu açıklandı. 2015 yılından beri düzenlenen çalıştayda bu yıl yine matematik alanında uzman akademisyenler konuşma yapacak.

Davetli konuşmacılardan Prof. Dr. Hurşit Önsiper, Transandantal sayılar-aritmetik geometri konusunu ele alacak. Prof. Dr. Önsiper, ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi’nde görev yapıyor.

Konuşmacılardan Doç. Dr. Kağan Kurşungöz, Özel sayma dizileri hakkında sunum yapacak. Doç. Dr. Kurşungöz, Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinde çalışmakta.

Bir diğer konuşmacı olan TED Üniversitesi’nde görev alan Dr. Öğretim Üyesi Ayşe Mutlu Derya ise, İşbirlikçi Oyunlar Kuramı’nı anlatacak.

Matematik Çalıştayı programında ayrıca “Perde Arkasındaki Matematik” başlıklı bir panel de yapılacak. Panelde, üniversitenin Eğitim Fakültesi’nde görevli Doç. Dr. Çiğdem Arslan başta olmak üzere, matematik alanında uzmanlar Emre Beğen, Mustafa Kalemler ve Emrah Sezer konuşma yapacak.

Çalıştay, ülke genelindeki matematik bölümlerinde okuyan lisans ve lisans üstü öğrencilerin yanı sıra lise öğrencilerine de açık. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Kulübü, çalıştaylarla amacını, matematik bölümü öğrencilerinin mezuniyet sonrası iş bulma kaygılarını gidermek olarak gösteriyor.

Kaynak; İÜ Matematik Çalıştayı

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir