Haber

Matematik olimpiyatlarında kızlarımızın büyük başarısı

8. Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatları

Matematik olimpiyatları etkinliklerine katılan genç matematikçilerimiz, Avrupa’dan 4 madalya ile döndü. 7-13 Nisan tarihleri arasında Ukrayna’nın başkenti Kiev’de 8. Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatı (EGMO-2019) düzenlendi. Matematik olimpiyatları sürecinde, 50 ülkeden 196 öğrenci yarıştı. Matematik Olimpiyat Komitesi tarafından yarışmalara hazırlanan öğrenciler, 8. Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatında toplamda 4 madalya/ödül aldı. İstanbul Özel Eğitmen Lisesi’nden Asude Ebrar Kızıloğlu ve BİLFEN Fen Lisesi’nden Sude Filiz gümüş madalya, Buca İnci Özer Tırnaklı Fen Lisesi’nden İrem Nur Çevikcan bronz madalya ve Buca İnci Özer Tırnaklı Fen Lisesi’nden Feray Line Yence ise mansiyon ödülü kazandı.

2018 yılındaki 7. Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatı’nda ise temsilcilerimiz 3 bronz madalya ve 1 mansiyon ödülü kazanmıştı. Bu yıl 1 mansiyon ödülü, 2 gümüş ve 1 bronz madalya kazanarak başarılarını artırmış oldular.

TÜBİTAK, resmi Twitter hesabından bir paylaşımla da genç matematikçilerin olimpiyatlardaki başarısını duyurdu;

Kaynak; TÜBİTAK

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Duyurular

TÜBİTAK Kutup çalışmalarını desteklemeye devam edecek

Haber

16-17 Temmuz gecesi parçalı Ay tutulması gerçekleşecek

Haber

Ekoevo'nun bülteni ile ekoloji ve evrimsel biyolojiden haberdar olun

HaberUzay

Uzay meraklıları Fikir Uzayı'nda buluşuyor

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir