Haber

Matematik olimpiyatlarında kızlarımızın büyük başarısı

Matematik olimpiyatları etkinliklerine katılan genç matematikçilerimiz, Avrupa’dan 4 madalya ile döndü. 7-13 Nisan tarihleri arasında Ukrayna’nın başkenti Kiev’de 8. Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatı (EGMO-2019) düzenlendi. Matematik olimpiyatları sürecinde, 50 ülkeden 196 öğrenci yarıştı. Matematik Olimpiyat Komitesi tarafından yarışmalara hazırlanan öğrenciler, 8. Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatında toplamda 4 madalya/ödül aldı. İstanbul Özel Eğitmen Lisesi’nden Asude Ebrar Kızıloğlu ve BİLFEN Fen Lisesi’nden Sude Filiz gümüş madalya, Buca İnci Özer Tırnaklı Fen Lisesi’nden İrem Nur Çevikcan bronz madalya ve Buca İnci Özer Tırnaklı Fen Lisesi’nden Feray Line Yence ise mansiyon ödülü kazandı.

2018 yılındaki 7. Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatı’nda ise temsilcilerimiz 3 bronz madalya ve 1 mansiyon ödülü kazanmıştı. Bu yıl 1 mansiyon ödülü, 2 gümüş ve 1 bronz madalya kazanarak başarılarını artırmış oldular.

TÜBİTAK, resmi Twitter hesabından bir paylaşımla da genç matematikçilerin olimpiyatlardaki başarısını duyurdu;

Kaynak; TÜBİTAK

Alakalı İçerikler
HaberTürkiye

TÜBİTAK Bilim Söyleşileri ülkemizin dört bir yanında devam ediyor

HaberTürkiye

2020 Yılı TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri, Kutup Çalışmaları Ödülü ile TÜBİTAK TWAS Teşvik Ödülü Başvuruları Başladı

HaberTürkiye

Merkür’ün Güneş diski önünden geçişi canlı yayınlanıyor

HaberTürkiye

Öğretmenler kutup seferlerine dahil ediliyor - KEDİ projesi

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir