marmaris zargana tokatlandı

Marmaris’te Zargana’yı köpek balığı sandılar

3 dakikalık içerik

Marmaris’te sahile yaklaşan zarganayı köpekbalığı sanan vatandaşlar zarganayı tokatlayarak sersemletip yakaladılar. Bu gün yaşanan olayda sahilde insanların yüzdüğü alanda görülen zargana plajdaki vatandaşları şaşırttı. Bir kişi zarganayı tokatlayarak sersemletti. Sonrasındaysa kıyaya çekti. Olay Marmaris’e 21 kilometre uzaklıktaki Turunç mahallesinde gerçekleşti.

Akdeniz zarganasını köpekbalığı sanan vatandaşlar sudan çıkarak uzaklaştı. Ancak bir kişi bu hayvana şiddet uygulamaya başladı. Akdeniz zarganasının insanlara zararı bulunmuyor. Böyle durumlarda canlının zarar görmesini engellemek ve kendi kendine uzaklaşmasını beklemek gerekiyor. Eğer uzaklaşmazsa Doğa Koruma ve Milli Parklar müdürlüğüne ulaşarak durum hakkında bilgi verilip yardım istenmesi en doğru yaklaşım.

Daha önce zargana tırmıkla kovalanmıştı

Geçtiğimiz haftalarda yine kıyıda köpekbalığına benzetilen Akdeniz zarganası görülmüştü. Tırmıkla kovalanan bu zargana da köpekbalığı sanılmıştı. Olayın ardından uzmanlar bilgilendirici paylaşımlarda bulunmuştu.

Akdeniz Zarganası Akdeniz’e endemik bir balık türü. Akdeniz mızrak balığı ya da Akdeniz kılıç balığı gibi isimlerle de bilinen balık daha çok Akdeniz’in ortama kısımlarında, İtalya açıklarında yaşamaktadır. Doğu Akdeniz’de de zaman zaman görülmüş ve kayıda alınmıştır. Ege Üniversitesi Balıkçılık Fakülte’sinden Okan Akyol’un çalışmasına göre en son 2020 yılında İzmir Urla’da karantina adası açıklarında 11 metre derinlikte görülmüştür. Bundan öncede yine İzmir açıklarında, Rodos Adasında, Edremit Körfesinde 300 metre derinde kayıtları bulunmaktadır. İklim değişikliği ile daha fazla Akdeniz zarganasının doğu akdenizde görülebileceği belirtilmiştir.