Marmaris orman yangınları
//

Marmaris Orman Yangınları Sonrasında Doğa Ne Durumda?

4 dakikalık içerik

Marmaris orman yangınları üzerinden uzun bir zaman geçti. Herkesin üzüntüyle takip ettiği yangın haberlerine biz de yer vermiştik. Peki, yanan bölgeler şuan ne durumda? Doğaya insan müdahalesi yapıldı mı yoksa doğanın kendi halinde bırakılması ve kendi kendini tedavi etmesi mi sağlandı? Konuyla alakalı yeni birkaç açıklama yayınlandı.

“Toprak Altında Kalan Sürgünler Sayesinde Bölge Tekrar Doğal Olarak Yeşeriyor”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Karakulak (Caracal) araştırmacısı Dr. Yasin İlemin şahsi Twitter hesabından, Marmaris Bördübet yangınlarının üstünden tam 11 ay geçtiğini belirterek, “Önerilerimiz doğrultusunda toprak sürülmedi ve toprak altında yanmadan kalan sürgünler sayesinde bölge tekrar doğal olarak yeşeriyor. Yaban hayatı gelişiyor. Karasal küçük memeli ve sürüngenlerin alana yerleşmesi sonucu bölgeye başta yılan kartalı ve kerkenez olmak üzere yırtıcı kuş türleri de gelmeye başladı. Maki türlerinin gelişmesine bağlı olarak önümüzdeki yıllarda alana avlarını takip ederek gelecek olan karakulak ve diğer karasal etçil türlerin de gelmesini bekliyoruz” diye paylaştı.

“Yeter Ki Doğaya Fırsat Verelim!”

Çankırı Karatekin Üniversitesi öğretim üyesi, aynı zamanda NATURA Doğa ve Kültür Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Uzman Ekolog Dr. Okan Ürker de Twitter hesabından şunları paylaştı; “Herhangi bir müdahale gerçekleşmediği veya desteklendiği takdirde, yangından yaklaşık bir yıl sonra Akdeniz ekosistemleri kendini yenilemeye güçlü biçimde devam ediyor. 1m2’lik alanda 15’in üzerinde bitki türü bunun en güzel ispatı. Yeter ki doğaya fırsat verelim”.

Marmaris Orman Yangınları İzlerini Silmeye Çalışıyor

Marmaris orman yangınları izlerinin silinmeye çalışıldığı günümüzde, NATURA Doğa ve Kültür Koruma Derneği çalışmalarına devam ediyor. Derneğin Twitter hesabından yapılan paylaşımda bölgede çalışmaların devam ettiği belirtilerek, “Marmaris Orman İşletme Müdürümüz Gökhan Şahin ve Marmaris Milli Parklar Müdürümüz Mesut Gümüş ile bölgede son 2 yıldır yaşanan mega yangınlar sonrası uygulanan restorasyon çalışmaları ve yaban hayatının güncel durumu hakkında bilgi alışverişinde bulunarak, önümüzdeki dönemde derneğimiz koordinasyonunda yapılması planlanan ekolojik restorasyon araştırmalarına yönelik yol haritası hakkında görüştük” ifadeleri kullanıldı.

Doğa Hasarını Tedavi Etme Konusunda Bilimsel Yöntemler İzleniyor

İşbirliği ile kalıcı adımlar atmaya devam edildiğini belirten dernek, Marmaris orman yangınları sonucu oluşan doğa hasarını tedavi etme konusunda bilimsel yöntemler izliyor.

Kaynak:

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.