Marmaris orman yangını son durum
//

Marmaris Orman Yangınında son durum

5 dakikalık içerik

Marmaris orman yangınları ile mücadele ediyor. 21 Haziran 2022’de 20:00 sularında başlayan orman yangını gece boyunca devam etti ve 22 Haziran 2022’de havadan ve karadan müdehale ile kontrol altına alma çalışmaları sürdürüldü. Tarım ve Orman Bakanlığı, Muğla Belediyesi ve diğer illerden gelen ekiplerin müdehale ettiği yangın Bördübet Amazon Koyu bölgesinde başlayarak Okluk Koyu’na doğru hızla ilerledi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürür’ün 18:00’de yaptığı açıklamaya göre yangın henüz kontrol altına alınabilmiş değil.Yangın Okluk Koyu’na 7 km mesafede devam ediyor ve Hisarönü Mahallesi Külardı Mevkii’nde yerleşim yerine doğru ilerlediği belirtiliyor. Resmi olmayan açıklamalara göre yaklaşık 1028 hektarlık (1439 Futbol Sahası) alanın yangından etkilendiği belirtilmekte.

 

Muğla’nın yanı sıra Köyceğiz’in Toparlar Şelale mevkisinde çıkan yangına müdahale çalışmalarına destek vermek için Köyceğiz Orman İşletme Şefliği, Akut Fethiye Ekibini operasyona destek vermesi için çağırmıştır.

21 Haziran 2022 20:00 sularında başlayan yangın rüzgarın etkisiyle hızla yayılmıştır. Marmaris Belediyesi, Orman Bölge Şefliği ve Milli Savunma Bakanlığına ait Deniz Kuvvetleri yangının aşlamasıyla teyakkuz halinde mücadele için çalışmalarını sürdürmüştür. Deniz Kuvvetlerinin İnsansız Hava Araçları ile yangının seyrini takip etmesi ve operasyon merkezine iletmesi ile yangın kontrol çalışmaları havadan desteklenmiştir. Akşam saatlerinde havadan söndürme ekipleri müdehale edememiş ancak günün ilk ışıkları ile uçak ve helikopterleri ile havadan söndürme çalışmaları başlamıştır.

Gece saatlerinde İletişim Başkanlığının verdiği bilgiye göre bin 494 personel, 363 kamu aracı ve 39 iş makinesi Marmaris yangını ile mücadele etmeye başlamıştır. Bunun yanı sıra AFAD Burdur, Aydın, Denizli ve Antalya ekiplerini de yangınla mücadele için görevlendirmiştir. 22 Haziran 02:00 sularında Bördübet ve Değirmenyanı bölgelerinde 30 ev tahliye edilmiş olup, Muğla Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki 7 TOMA da söndürme çalışmalarına katılmış ve çevre illerden 12 takviye TOMA yola çıkmıştır.

Sabah 6:00 sularında havanın aydınlanmasıyla birlikte 20 Helikopter 14 Uçak olmak üzere 34 hava aracıyla Marmaris orman yangınına havadan müdehale başladı.

 

Bölgede çalışmalarını sürdüren Yaban hayatı Yasin İlemin bu bölgenin Yaban Hayatı Koruma Sahası olduğunu ve takip ettikleri karakulak gibi yaban hayvanlarının yaşam alanlarının yandığını bildirdi.

Gelişmelere yer vermeye devam edeceğiz…

Kapak Görseli: Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürür, Twitter paylaşımı