HaberSağlık

Marijuana ile bağımlılık tedavisi mümkün mü ?

Geçtiğimiz yıllarda Amerika’nın çeşitli eyaletlerinde ve Kanada’da tıbbi amaçlı marijuana kullanımı kontrollü olarak serbest bırakıldı. Bu durum kimi kesimlerin tepkisi ile karşılaşmış olsa da tıbbi amaçlı kullanımın faydaları ortaya çıkarılmış olması kontrollü kullanımın önünü açmaya yetmişti.

tıbbi esrar

Marijuananın tıbbi kullanımı için yapılan araştırmalar devam ediyor. Bu çalışmaların bir kısmı bipolar bozukluk gibi sağlık problemleri yaşayanların kullanmasının riskli olabileceği ortaya çıkarılmış durumda. Ancak bunun yanı sıra madde ve alkol bağımlılığının sonlandırılması içinde yeni bir yaklaşım sağlayabileceği bulunmuş. University of British Columbia’dan araştırmacı Zach Walsh, marijuananın opioid bağımlılarının bağımlılık tedavisi sürecinde kullanılan ilaçlardan daha az zararlı olduğunu ve bağımlılık tedavisinde kullanılabileceğini belirtiyor. Daha önceki çalışmalarda da opioid yoksunluğu belirtilerini azalttığı diğer araştırmacılar tarafından gösterilmişti (Ramesh, 2011).

cannabis

Yapılan çalışmada marijuananın akıl sağlığı ile ilgili problemlerin çözülmesinde nasıl kullanılabileceğine dair net veriler elde edilmediğinin altını çiziyor araştırmacılar. Konu hakkında daha fazla kontrollü deneme ve çalışma yapılmasının gerekli olduğunu bildiriyorlar.

Marijuananın multipl skleroz (MS), epilepsi, AIDS ve kanser gibi hastalıklarda kullanımına dair önemli araştırmalar bulunuyor. Bu çalışmalarda marijuananın etken maddesi olan THC’nın hastalıkların ve çeşitli semptomlarının iyileşmesine önemli etkileri olduğu tespit edilmiş. Ancak bunlara rağmen hala esrarın tıbbi amaçlı kullanımı için kısıtlayıcı faktörler bulunmakta. Bunların başında ise esrar bağımlılığı, anksiyete ve psikoz gibi riskler taşıyor oluşudur. Bu sebeple de medikal kullanım için esrar tavsiyesi için yeterli bilimsel delilin ortaya konduğu hala söylenemiyor (Tellioğlu, 2012).


Clinical Psychology Review

Ramesh D, Ross GR, Schlosburg JE, et al. Blockade of
endocannabinoid hydrolytic enzymes attenuates precipitated
opioid withdrawal symptoms in mice. J Pharmacol Exp Ther
2011;339(1):173-85.

Tellioğlu, Tahir, and Zuhal Tellioğlu. “Tıbbi Esrar Psikiyatrik Bozuklukların Tedavisinde Kullanılabilir mi?.” Bulletin of Clinical Psychopharmacology 22.1 (2012): 98-109.


 

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
HaberSağlık

Kronik hastalıkları titreşim tıbbı ile iyileştirdiğini iddia eden doktor eleştiriliyor

Haber

Bulaşıcı kanser hücreleri denizde yaygın

Haber

Kanserden yaralanmalara kadar esrarın etkileri

Haber

Yenilebilir esrar mı içilebilir esrar mı daha zararlı?

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir