mantar hastalığı amfibi türlerini yok etti

Mantar hastalığı 90 amfibi türünü yok etti

4 dakikalık içerik

Uluslararası bir çalışma, bir mantar hastalığının, 1965-2015 yılları arasında 90 amfibi (iki yaşamlılar) türünü yok ettiğini tespit etti. Mantar hastalığı, 500’den fazla amfibi türünde ise nüfusun azalmasına neden oldu.

Amfibilerin derisini yiyen bir hastalık, bazı türleri tamamen yok ederken diğer türler arasında sporadik ölümlere neden oldu. Yaşamlarının bir kısmını suda, diğer kısmını karada yaşayan amfibiler, çoğunlukla kurbağa ve semenderlerden oluşuyor.

Ölümcül hastalık, chytridiomycosis, 60’tan fazla ülkede görülüyor. Dünyada bu hastalıktan en çok etkilenen bölgeler ise Avustralya, Orta Amerika ve Güney Amerika’dır. Kistrid mantarı da denilen Batrachochytrium dendrobatidis (Bd), amfibiyanlarda chytridiomycosis hastalığına neden olan bir mantardır.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden popülasyon ekolojisti Dr. Benjamin Scheele’nin önderliğinde, dünyanın farklı bölgelerinden 41 ekolojist ve birçok uzman bir araya gelerek bu çalışmayı yaptı.

Kistrid mantarı altıncı kitlesel yok oluşa katkıda bulunuyor

Dr. Benjamin C. Scheele, biyolojik çeşitlilikteki kaybın en büyük nedeninin chytridiomycosis olduğunu belirtti. Dr. Scheele, “Chitridiomycosis de dahil olmak üzere, son derece öldürücü vahşi yaşam hastalıkları, Dünya’nın altıncı kitlesel yok oluşuna katkıda bulunuyor. Çalıştığımız hastalık dünya çapında amfibi neslinin kitlesel olarak tükenmesine neden oldu. Gerçekten şaşırtıcı türler kaybettik.” dedi.

Dr. Scheele, daha fazla yok oluşu önlemek için gelişmiş biyogüvenlik ve vahşi yaşam ticaret düzenlemelerine ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Scheele, sözlerine şu şekilde ekleme yaptı: “Küreselleşme ve vahşi yaşam ticareti bu küresel salgının temel nedenleridir ve hastalığın yayılmasına neden oluyor. İnsanlar bitkileri ve hayvanları dünya çapında giderek daha hızlı hareket ettirerek patojenleri yeni alanlara sokuyor. Dünyadaki vahşi yaşam ticareti üzerinde daha iyi kontrol sahibi olarak, gelecekteki salgınları durdurmak için mümkün olan her şeyi yapmalıyız.”

Scheele, chitridiomycosis nedeniyle önümüzdeki 10-20 yıl boyunca birçok türün daha neslinin tükenme riski altında olduğunu belirtti. Dr. Scheele, Avustralya’daki koruma programlarının kurbağa türlerinin neslinin tükenmesini önlediğini ve bazı amfibi türlerini kurtarmak için yeni teknikler geliştirdiklerini de söyledi.

Araştırmacılar, “Kistrid mantarını bir ekosistemden çıkarmak gerçekten zor. Bir yandan, bazı türlerin kistrid mantarına dirençli olması çok şanslı; ancak diğer yandan, bu türlerin mantarı taşıdığı ve bunun için bir rezervuar görevi gördüğü için ortamda sürekli bir mantar kaynağı olduğu anlamına geliyor.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Çalışma Science’de yayımlandı ve Avustralya Hükümeti Ulusal Çevre Bilimi Programının Tehdit Edilen Türler Kurtarma Merkezi tarafından desteklendi.

Kaynak; Science

ScienceDaily