BilimHaber

‘Magnetopause’ davul gibi titreşimler çıkarıyor

Dünyanın manyetik kalkanının, güçlü darbelerden etkilendiğinde davul gibi titreşimler çıkardığı ortaya çıktı. Araştırmayı Londra’daki Queen Mary Üniversitesi’nde bir ekip yaptı.

Nature Communications’da yayınlanan bu çalışmada, bu etkinin 45 yıl önce teorik olarak önerildikten sonra ilk kez gözlemlendiği açıklandı. Bir dürtü, kalkanın dış sınırına çarptığında (magnetopause), dalgalanmalar yüzey boyunca hareket eder ve manyetik kutuplara yaklaşırken geri yansır. Orijinal ve yansıyan dalgaların etkileşimi, diğerleri ileri geri titreşirken, belirli noktaların durmuş gibi göründüğü durgun bir dalga düzenine yol açar.

Kalkanın dış sınırındaki hareketler, uzaydan gelen olayların elektrik şebekeleri, GPS ve hatta yolcu uçakları gibi teknolojilere potansiyel olarak zarar verebilmesi açısından önemlidir.

45 yıllık bir tahminin sonucu

Mary Üniversitesi’nde uzay fizikçi olan Dr. Martin Archer, “Bu davul benzeri titreşimlerin, 45 yıldan bu yana delil yetersizliği göz önüne alındığında, hiçbir şekilde oluşamayacağına dair spekülasyonlar vardı. Bir başka olasılık, kesin olarak tespit edilmelerinin zorluğuydu.” şeklinde açıklama yaptı.

Dünyanın manyetik alanının güneş rüzgarı ile etkileşimi, gezegenin etrafında, bizi uzaydaki radyasyonun çoğundan koruyan ‘magnetopause’ ile sınırlanmış manyetik bir kalkan oluşturur.

Diğer gezegenlerde de bu titreşimler olabilir

Araştırmacılar, Merkür, Jüpiter ve Satürn gibi diğer gezegenlerin de benzer manyetik kalkanlara sahip olduğunu ve bu nedenle aynı davul benzeri titreşimlerin gerçekleşmesinin mümkün olduğunu belirttiler.

Kaynak; https://www.sciencedaily.com/releases/2019/02/190212081540.htm

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

Mars'ta tespit edilen ilk deprem

Haber

NASA'nın gezegen avcısı yaşanabilir yeni bir gezegen buldu

HaberUzay

Yeni bir öte gezegen keşfedildi

kitapÖzel Haberler

Dünya'nın En Güzel Manzaraları Bu Kitapta

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir