Bilim İnsanlarıÖzel Haberler

Louis Pasteur – Mikrobiyolojinin kırılma noktası

Louis Pasteur, mikrobiyoloji çalışmaları ile bilinen ve Kuduz aşısını geliştiren Fransız bilim insanıdır. Pastörizasyon yöntemini tanımlamış olup, günümüzde pek çok noktada adına açılmış Pasteur Enstitülerinde sağlık alanında araştırmalar devam etmektedir. Günümüzde toplumların daha sağlıklı yaşamasına olan katkısı gerek hijyen gerekse aşılama pratikleri sebebiyle çok büyüktür. 

Louis Pasteur Kimdir? 

Louis Pasteur

Louis Pasteur’ün Gençliği


Louis Pasteur biyolog, mikrobiyolog ve kimyagerdir. Mikrobiyolojinin kurucusudur. 27 Aralık 1822 tarihinde Fransa’da doğmuş ve 72 yaşında 28 Eylül 1895’te yine Fransa’da ölmüştür. Pasteur, özellikle bağışıklık sistemi ve aşıyı bulması ile bilinir. Bunun yanı sıra pastörizasyon olarak isimlendirilen metodu geliştirmiştir. Ayrıca bakteriyel fermentasyonu keşfetmiştir. 

Louis Pasteur Hayatı 

Gençlik çağında Louis Pasteur çok parlak bir öğrenci değildir. Balıkçılık ve çizimle uğraşmış pek çok portre çizmiştir. Okul hayatının ilk yılları çok parlak geçmeyen Pasteur, daha sonra Ecole Normale Superieure’a girmiştir ve fen bilimleri okumuştur. Fizik ve kimya alanında iki tez vermiştir. Strasbourg Üniversitesinde kimya profesörü olmuştur. Ayrıca burada Strasbourg Üniversitesi rektörünün kızı Marie Laurent ile tanışmış ve evlenmiştir. 

Louis PasteurLouis Pasteur’ün ilk çalışmaları kristallografi üzerine olmuştur. Bu çalışmalarında izomer molekülleri açıklamıştır. Şarap üreticilerinin bozulma problemleri üzerine araştırmalarını genişleten Pasteur, fermentasyonu keşfetmiştir. Böylece şarabın bakteriyel fermentasyonla gelişen bozulmasını da açıklamıştır. Süt, şarap ve bira gibi içeceklerin bozulmasının sebebinin mikroorganizmalar olduğunun ortaya çıkmasının ardından pastörizasyon metodunu keşfetmiştir. Böylece içeceklerdeki bakterilerin ölmesini sağlamış ve sıvılarda bozulmayı engellemiştir. Pastörizasyon günümüzde de gıda teknolojileri içinde önemli bir yere sahiptir.

Louis Pasteur , PastörDaha sonra Pasteur, mikroorganizmaların insan ve hayvanlarda sağlık problemlerine sebep olabileceğini düşünmüş ve bu konu üzerine çalışmaya başlamıştır. Tavşanlar ve köpekler üzerinde çalışmalar yapmaya başlayan Pasteur, köpeklerde denediği kuduz aşısını hasta bir çocuk üzerinde denemiştir. 6 Temmuz 1885’te köpek tarafından ısırılan Joseph Meister kuduz aşısı ile aşılanmıştır. Pasteur, ilk başta doktor olmadığı için tereddüt etmiştir. Ancak çevresindeki doktorlar tarafından da teşvik edilmesiyle uygulamayı yapmıştır. Çocuk hayatta kalmış ve iyileşmiştir. Böylece aşı geliştirilmiş ve önemi gözler önüne serilmiştir. Louis Pasteur bulduğu aşı ile günümüzde dünyada milyonlarca insanın hayatını kurtarmış ve kurtarmaya devam etmektedir. 1887 yılında Pasteur Enstitüsünü kurmuştur. 

Ayrıca Louis Pasteur, 2. Abdülhamid tarafından ödüllendirilmiştir. Kendisine Kılıçlı Mecidi Nişanı (Mecidiye Nişanı) gönderilmiştir. 

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Haber

Yeni bir atılım kuduz virüsüne karşı umut veriyor

Haber

Uluslararası Uzay İstasyonu bakteri üssü haline geldi

Haber

Tamamen bilgisayarla oluşturulan ilk bakteriyel genom

Haber

Amazon göllerinde karbonun ana yayıcıları; mikroorganizmalar

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Worth reading...
Mutfak süngerindeki bakterileri enfekte eden bakteriyofajlar