/

Louis Pasteur – Mikrobiyolojinin kırılma noktası

Louis Pasteur'un çalışmaları; içtiğimiz pastörize sütlerden, salgın hastalıklara karşı koruma kalkanımız aşılara kadar hayatımızda çok önemli yere sahip.

9 dakikalık içerik

Kısaca

Bilgilendirici
10/10
İlham verici
8/10
Şaşırtıcı
6/10
Toplam
8.0/10

Louis Pasteur, Kuduz aşısını geliştiren, pastörizasyon ve mikrobiyoloji çalışmalarıyla bilinen ünlü Fransız bilim insanıdır. Pastörizasyon yöntemini tanımlamış olup, günümüzde pek çok noktada adıyla açılmış Pasteur Enstitülerinde sağlık alanında araştırmalar devam etmektedir. Günümüzde Louis Pasteur‘ın toplumların daha sağlıklı yaşamasına olan katkısı gerek hijyen gerekse aşılama pratikleri sebebiyle çok büyüktür. 

Louis Pasteur Kimdir? 

Louis Pasteur
Louis Pasteur’ün Gençliği

Louis Pasteur biyolog, mikrobiyolog ve kimyagerdir. Mikrobiyolojinin kurucusu olarak kabul edilir. 27 Aralık 1822 tarihinde Fransa’da babası Jean-Joseph Pasteur’un ve annesi Jeanne-Etiennette Roqui’nun 3. çocuğu olarak doğmuştur. Dericilik yapan fakir bir ailede dünyaya gelmesine karşın ailesi eğitimine destek olmuştur.  

Strasbourg Üniversitesi rektörünün kızı Marie Laurent ile tanışmış ve 1849’ddda evlenmişlerdir. Marie ve Louis’in beş çocuğu olmuştur. Üç çocuklarını küçük yaşlarda tifo gibi hastalıklardan dolayı kaybederler. Dördüncü çocukları 20 yaşında 1871 Savaşı’nda Almanlara esir düşer. Marie ve Louis oğullarını bulurlar ancak ağır yaralıdır. Louis ileride Almanların verdiği maldayayı kabul etmez. Louis pastor 72 yaşında 28 Eylül 1895’te yine Fransa’da ölmüştür.

19. yy’da hastalıkların mikroorganizmalardan kaynaklandığı anlaşılmamıştı. Bakterilerle ilgili teoriler daha eskiye dayansa da hastalıklar ve bakteriler arasındaki ilişki net olarak ortaya konmamıştı. Louis Pasteur’ün çalışmaları bu ilişkinin açığa çıkarılmasında önem kazanmıştır. Pasteur sadece hastalık değil, şarap gibi fermentasyon ürünlerinin bozulmasını dda ortaya çıkarmıştır. Louis Pasteur, özellikle bağışıklık sistemi ve aşıyı bulması ile geniş kitlelerce tanınmıştır. Bunun yanı sıra, kendi isminden köken alan (Pastör) pastörizasyon olarak isimlendirilen metodu geliştirmiştir. Ayrıca bakteriyel fermentasyonu keşfetmiştir. 

Louis Pasteur, 2. Abdülhamid tarafından ödüllendirilmiştir. Kendisine Kılıçlı Mecidi Nişanı (Mecidiye Nişanı) gönderilmiştir

Louis Pasteur Hayatı ve Çalışmaları 

Louis Pasteur gençlik dönemindeyken okulda çok da parlak bir öğrenci değildir. Balıkçılık ve çizimle uğraşmış pek çok portre çizmiştir. Okul hayatının ilk yılları çok parlak geçmeyen Pasteur, daha sonra Ecole Normale Superieure’a girmiştir ve fen bilimleri okumaya başlamıştır. Fizik ve kimya alanında iki tez vermiş ve Strasbourg Üniversitesi’nde kimya profesörü olmuştur. 

Louis Pasteur ve Mikroorganizmalar

Louis PasteurLouis Pasteur’ün ilk çalışmaları kristallografi üzerine olmuştur. Louis Pasteur b u çalışmalarında izomer molekülleri açıklar. Şarap üreticilerinin bozulma problemleri üzerine araştırmalarını genişleten Pasteur, daha sonra fermentasyonu keşfeder. Böylece şarabın bakteriyel fermentasyon sebebiyle bozulmasını da açıklamıştır. Süt, şarap ve bira gibi içeceklerin bozulmasının sebebinin mikroorganizmalar olduğunun ortaya çıkmasının ardından pastörizasyon metodunu keşfetmiştir. Böylece bu içeceklerdeki bakterilerin ölmesini sağlamış ve bozulmayı engellemiştir. Pasteur 1865 yılında pastörizasyonun patentini almıştır ve şarap, bira ve sütte uygulanmaya başlanmıştır. Pastörizasyon günümüzde gıda teknolojileri içinde önemli bir yere sahiptir.

Louis Pasteur kudur aşısını nasıl buldu?

Louis Pasteur , PastörDaha sonra Pasteur, hem hayvanlarda hem de insanlarda hastalık yapabilen mikroorganizmalarla ilgilenmeye başlamıştır. Tavşanlar ve köpekler üzerinde çalışmalar yapmaya başlayan Pasteur, köpeklerde denediği kuduz aşısını hasta bir çocuk üzerinde denemiştir. 6 Temmuz 1885’te köpek tarafından ısırılan Joseph Meister kuduz aşısı ile aşılanmıştır. Çocuk hayatta kalmış ve iyileşmiştir. Böylece aşı geliştirilmiş ve önemi gözler önüne serilmiştir. Ancak Meister’in aşılanma çalışması kendi içinde tutarsızlıkları da içeren bir çalışmadır. Louis Pasteur bir tıp ddoktoru değildir ve klinik uygulama yapma yeterliliği bulunmamaktadır. Bu sebeple Meister vakası etik olarak problemlidir. 

Louis Pasteur’ün öncü olduğu aşılama uygulamasıyla günümüzde dünyada milyonlarca insanın hayatını kurtarmış ve kurtarmaya devam etmektedir. 1887 yılında Pasteur Enstitüsünü kurmuştur. 

Louis Pasteur’ün az bilinen çalışmaları

Louis Pasteur, laboratuvar asistanı olduğu ve doktorasını sürdürdüğü başlangıç çalışmalarında mikroorganizmalarla değil, optikle ilgili çalışmalar yapmıştır. kristallerin polarize ve  “Optik aktivite” üzerine çalışmalar yapmıştır. Pastör ayrıca hasta olan ve verimi düşen ipek böcekleri üzerine de çalışmıştır. İpek böcekleriyle çalışma yürüttüğü sırada kısmi felç geçirmiş olmasına rağmen çalışmaya devam etmiştir.

Louis Pasteur’un ilk önemli yayını 1866’da yayınladığı “Studies on Wine“dır. Daha sonra sirke, ipek böcekleri ve bira üzerine çalışmaları gelmektedir. 1878 yılında fermentasyon ve mikroorganizmaları araştırdığı yayınını yayınlar. 1886 yılında ise kuduz aşısı çalışmasını yayınlamıştır.

Louis Paster tek başına yaptığı çalışmalar kadar, özellikle Pasteur Enstitüsünde, diğer bilim insanlarıyla pek çok işbirliği yapmıştır. Örneğin difteri ve tetanoza karşı aşı ve tedavi çalışmaları yürüten Pierre-Paul-Emile Roux Louis Pasteur’la işbirliği yapmıştır. Roux, Pasteur Enstitüsünde; Alexandre Yersin ile birlikte difteri ve tetanozun sebeplerini çalışmışlardır. Bu patojenlerin toksinlerini izole etmişlerdir ve toksinler sayesinde aşı geliştirmişlerdir.