///

Laboratuvarda Geliştirilen Kırmızı Kan Hücreleri İlk Kez Bir Kişiye Nakledildi

5 dakikalık içerik

Birleşik Krallık’taki bir araştırma ekibi, yürüttükleri bir klinik deneyde, laboratuvar ortamında geliştirilen kırmızı kan hücrelerini bir insana başarılı bir şekilde nakletti.

Üretilen kan hücreleri, donörlerden alınan kök hücrelerden büyütülmüştü. Kırmızı hücreler daha sonra “RESTORE” isimli kontrollü klinik çalışmada gönüllülere nakledildi.

Kan Hastalığı Olan Kişilerin Tedavisinde Devrim Yaratabilir

Bu olay laboratuvar ortamında geliştirilmiş olan kırmızı kan hücrelerinin bir kişiye nakledilmesi anlamında dünyada bir ilki meydana getirdi. Üretilen kan hücrelerinin güvenli ve etkili olduğu kanıtlanırsa, zamanla orak hücre ve nadir kan türleri gibi kan hastalıkları olan insanlar için tedavilerde devrim yaratabilir.

Yapılan çalışma kapsamında şimdiye kadar iki kişiye laboratuvarda geliştirilmiş kırmızı hücreler verildi. Bu kişiler yakından izlendi ve onlarda istenmeyen herhangi bir yan etki görülmediği bildirildi.

Araştırmacılar, aynı donörden gelen standart kırmızı kan hücrelerinin infüzyonları ile karşılaştırıldığında, laboratuvarda yetiştirilen hücrelerin ömrünü inceledi. Laboratuvarda yetiştirilen kan hücrelerinin hepsinin taze olduğu görüldü. Bu nedenle deneme ekibi, farklı yaşlarda hücreler içeren benzer bir kırmızı hücre naklinden daha iyi performans göstermesini bekliyor.

Gelecekte Bir Klinik Ürün Olabilmesi İçin İlk Adım

RESTORE laboratuvarında yetiştirilen genç kırmızı kan hücresi örneği, mikroskop görüntüsü

Buna ek olarak, üretilen hücreler vücutta daha uzun süre kalırsa, düzenli olarak kana ihtiyacı olan hastaların kan nakline o kadar sık ​​ihtiyacı olmayabilir. Bunun, ciddi komplikasyonlara yol açabilecek sık kan nakillerinden kaynaklanan aşırı demir yükünü azaltacağı düşünülüyor.

Yapılan deneyin, laboratuvarda yetiştirilen kırmızı kan hücrelerinin gelecekte, bir klinik ürün olarak kullanıma sunulmasına yönelik ilk adım olduğu belirtildi. Araştırmacılar, üretilen hücrelerin yalnızca çok karmaşık kan nakli ihtiyaçları olan az sayıda hasta için kullanılabileceğini öngördü. Bu çalışmanın klinik kullanımı için çok daha fazla denemeye ihtiyacı olduğu belirtiliyor. Ancak bilim insanlarına göre bu araştırma, nadir kan gruplarına sahip hastalar veya karmaşık transfüzyon ihtiyaçları olan kişilerin tedavisi için önemli bir adım.

“Çalışma Kök Hücrelerden Kan Üretmek İçin Büyük Bir Basamak”

Bristol Üniversitesi’nde Hücre Biyolojisi Profesörü ve kırmızı hücre ürünlerinde NIHR Kan ve Nakil Birimi Direktörü Yardımcı Baş Araştırmacı Ashley Toye konuyla alakalı şunları söyledi: “Bu zorlu ve heyecan verici çalışma, kök hücrelerden kan üretmek için büyük bir basamaktır. Bu, allojenik bir donörden alınan ilk laboratuvar kan transfüzyonu ve biz klinik denemenin sonunda hücrelerin ne kadar iyi performans gösterdiğini görmekten heyecan duyuyoruz”.