Kutup çevresinde 30 bin yıllık olduğu tahmin edilen bir kuş fosili bulundu

7 dakikalık içerik

Buz Çağı ekoloğu Dr. Jacquelyn Gill, Twitter hesabından ilginç bir paylaşımda bulundu. Dr. Gill’in bir fotoğraf eşliğinde yayınladığı yazısında, Permafrost (Kutup çevresindeki donmuş topraklar) araştırmasında çıkan bir kuş fosilinin tahminen 30-40 bin yıllık olduğu düşünülüyor. Kuşun, henüz birkaç gün içinde ölmüş gibi olan görüntüsü şaşırttı.

Jacquelyn Gill, geçtiğimiz Eylül ayında Sibirya’dayken Discovery ile birlikte bir belgesel çekerken bu kuş fosilini bulduklarını ifade etti. Gill, paylaşımının devamında “İnsanlara hatırlatmayı sevdiğim ilk şey, bugün manzarada gördüğümüz her türün bir buzul çağı kurtulanı olduğudur. Hayatınızda gördüğünüz herhangi bir bitki, hayvan, mantar vb. her şey bir buz çağı türüdür -sadece mamutlar gibi soyu tükenmiş şeyler değildir-. Bu kuşun, bir göçten kalan veya bu habitattan çıkamayan bir gruptan olduğunu düşünüyoruz. Yani habitatı kapatan, kilitleyen bir şey olmuş ve bu kuş orada kalmış. Bu konuda iki teori var; iklim değişikliği ve insan faktörü. Araştırmalara göre iki faktörün de dünyayı değiştirdiğini görebiliriz. Bu büyük hayvanları Buz Çağı’ndan sonra kaybetmemizi yani bu kayıpları sadece insanla açıklamak mantıklı değil.

İklimin neden değiştiğine gelince, soğuk buzul dönemleri ve sıcak dönemlerin (şimdiki gibi) bu döngüleri, güneşin enerjisinin ne kadarını aldığımıza etki eden Dünya’nın eğim ve yörüngesindeki doğal çevrimlerden kaynaklanır. Bu yüzden hatırlanması gereken önemli bir şey, son 2 buçuk milyon yılda bu tür birçok döngü geçirdiğimizdir. Şu anda, bir buzul döngüsünün tamamlanması yaklaşık 100 bin yıl sürüyor. Son 2 buçuk milyon yıl, iklim açısından gerçekten dinamikti. Çok sayıda buzul dönemi ve ılık dönem geçirdik. Buna cevaben, doğal dünyada dikkate değer bir esneklik gördük. Türler çoğu zaman aralıkları, diyetleri ya da uyum sağlamak için yaşam alanlarını değiştirdi.” ifadelerini kullandı.

“Yaşını nereden biliyorsunuz?” sorusu üzerine, toprağın katmanlarının yaş sınırını belirlemede önemine vurgu yaparak “Radyokarbon tekniğiyle kuş fosilindeki tabakaları sayarak yaşını belirliyoruz. Biriken toprak katmanları inceleniyor. Sertleşmeler farklı olduğu için belirli dönemlere ait katmanlar olur. ” dedi. Bir soru üzerine ise Yatusk’tan diğer verilerin paylaşılacağını söyledi. Araştırma sahasının Beleya Gora bölgesi olduğunu belirten kullanıcı, tam saha belirtme izinlerinin olmadığını da açıkladı.

Ekolog ve Biyocoğrafyacı olan Gill, “The Contemplative Mammoth”un yazarıdır. Gill, bu kitabında son buz çağından günümüze kadarki ekoloji ve iklim değişikliği hakkında geniş bilgilere yer veriyor. Ayrıca Dr. Gill, Academia, STEM’deki çeşitlilik, bilim iletişimi ve zaman zaman gübre mantarları hakkında yazılar yazıyor. Jacquelyn Gill, 2013’te Maine Üniversitesi’ne, Biyoloji ve Ekoloji Okulu ve İklim Değişikliği Enstitüsü ile Paleoekoloji ve Bitki Ekolojisi Bölümünde Yardımcı Doçent olarak katıldı.

“Permafrost’ta bir buz tünelinin 200 metre içinde bulduk”

Love Dalen adlı kullanıcının paylaşımı; https://pbs.twimg.com/media/Dmt0KfxXgAAefHW.jpg

Twitter’da Love Dalen isimli araştırmacı ise, kuşun başka bir fotoğrafını paylaşarak, “Kelimenin tam anlamıyla 30 bin yıl. Son Buzul Çağı araştırmasında Sibirya’da permafrostta 7 metre derinlikte bir buz tünelinin 200 metre içinde buldum. Hangi tür olduğundan emin değilim. Herhangi bir fikrin var mı, Twitter?” şeklinde bir açıklama yaptı.

Bu paylaşıma cevaben birkaç kullanıcı fotoğrafa ve paylaşılan bilgilere dayanarak kuşun türüyle ilgili fikirlerini belirttiler. John McCormack adlı bir kullanıcı, kuşun, Turdidae (Ardıçgiller) ailesinden olduğunu iddia etti. Joe Tobias adlı bir başka kullanıcı ise kuşun ne kadar kuzeyde bulunduğunun önemli olduğunu belirterek “bunun hakkında net konuşmak zor ama Avrasya Tarlakuşu olabilir.” dedi. Fisherandbirder kullanıcı adlı bir takipçi ise kuşun arka pençelerinin fotoğrafına dayanarak fikrinin Tarlakuşu’ndan yana olduğunu ifade etti.