BilimHaber

Küresel Isınma terimini popülerleştiren Broecker öldü

Wallace Smith Broecker, 87 yaşında hayatını kaybetti. Broecker, 1975 yılında, yükselen CO2 (Karbondioksit) seviyelerinin etkileri üzerine bir bildiriyle “küresel ısınma” terimini popülerleştiren bilim insanı idi.

Broecker aynı zamanda, su ve besinleri dolaştıran küresel bir okyanus akıntıları sistemi olan Ocean Conveyor Belt (Okyanus Taşıyıcı Bölge) olarak adlandırdığı şeyi ilk tanıyan kişi oldu.

Broecker’in ölümüne ilişkin açıklamayı Columbia Üniversitesi Lamont-Doherty Dünya Gözlemevi yaptı. Ulusal Bilim Madalyası sahibi ve Ulusal Bilim Akademisi üyesi Broecker, hava sıcaklığından yağmur dağılımına kadar her şeyi etkileyen küresel okyanus akıntı ağının önemini tespit etmişti. 1959’da Columbia Üniversitesi’ne katılan bilim insanı, bilim çevrelerinde “iklim biliminin dedesi” olarak biliniyordu.

Kaynak; https://twitter.com/ajplus/status/1097639531791052800?s=12b

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

Antarktika araştırmacısı Gökhan Halıcı Hacettepe'ye konuk oldu

ArkeolojiHaber

Çatalhöyük sakinleri için biyolojik etmenden daha önemlisi sosyal etmen

Haber

Çöplükte beslenen kutup ayıları iklim değişikliğinin sonuçlarının bir önizlemesi

GenetikHaber

Uzmanlar embriyolar üzerinde gen düzenlemelerinin yasaklanmasını istiyor

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir Cevap Yazın