kayıp mahsul tohumları

Kuraklığa dayanıklı tarım – GDO yardımıyla

2 dakikalık içerik

GDO sayesinde kuraklığa dayanıklı tarım atılımı yapılıyor. GDO’lu (genetiği değiştirilmiş organizma) mısır çalışmasında, mahsul, domates genleri kullanılarak yaklaşık iki ay susuz kalabildi.

Şili’nin Talca kentinde bulunan Universidad de Talca‘dan (Talca Üniversitesi), moleküler biyolog Dr. Simón Ruiz ve ekibi, çalışmayı yürüttü. Şili’nin Coquimbo Bölgesi’nin güneyindeki yoğun çöl ortamı, Ruiz ve ekibine, Şili’nin sahip olduğu iki milyon hektardan fazla kurak ve yarı kurak topraktan nasıl yararlanılması gerekildiğini düşündürttü.

Birçok bitki türü tuzluluk oranı, kuraklık ve sabit sıcaklık değişimlerinde hayatta kalamaz. Araştırmacılar, bu koşullara dayanabilen transgenetik (genetiği değiştirilmiş / GDO) tohumlar geliştirmeye çalıştı. Dr. Simón Ruiz, “transgenetik bir ürünün başka bir türden bir veya daha fazla gen alan bir organizma” olduğunu çalışmada belirtti.

Dr. Ruiz, çalışmada kullandığı domates çeşidinin Atacama Çölü‘nde yetişen Solanum chilense olduğunu açıkladı. Çalışma, deniz seviyesinden 2.500 ila 3.000 metre yükseklikte yapıldı. Araştırmacılar, çalışma süresince burada çalışarak izole oldu.

Seçilen tohum Solanum chilense, yıl boyunca domates meyvesi ürettiği için su yetersizliğine karşı çok dayanıklıdır. Mahsul, yıl boyunca sadece gelirse Bolivya’nın kış yağmurlarından su ihtiyacını karşılayabiliyor. Ekip, kuraklığa, tuzluluğa ve soğuğa dayanan 78 gen inceledi. Tanımlanan bütün genlerle ekip, kurak-soğuk bölgelerdeki açlık sorununu giderebilecek bir yiyeceği değiştirmek istediklerini söylüyor. Araştırmacılar, “Mısırı seçtik çünkü dünyada yaygın olarak kullanılıyor” dedi.

Kaynak;

Genetic Literacy Project