/

Londra hayvanat bahçesinden goril kaçtı !

3 dakikalık içerik

Dün Londra hayvanat bahçesinden bir gümüşsırt gorilin ( Gorilla gorilla ) kaçtığı bildirildi. Kumbuka isimli goril görevli Nicola Kelly’nin ifadesine göre 17:13’te kaçtı. Hayvanat bahçesi hızla tecrit edildi ve Kumbuka ziyaretçilerden uzak sergi alanında durduruldu. Kelly görevlilerin hızlı davrandığını, acil durum oluştuğu anda polisin geldi ve hayvanat bahçesi veterinerlerinin uyuşturucu iğne ile hemen hazır olduklarını belirtti. Daha sonra ise uyuşturucu iğne ile bayıltılan Kumbuka kafesine geri yerleştirildi.

kumbuka-london-zoo-gorilla
Independent http://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/conservation-benefits-keeping-gorillas-captivity-kumbuka-london-zoo-a7360746.html

Haberin duyulmasıyla şehirde ufak çaplı bir panik oluştu. Ancak Londralılar bu durumu farklı bir açıdan değerlendirdiler. Geçtiğimiz yıl Cincinnati’de Mayıs ayında yine bir hayvanat bahçesi gorili olan Harambe vurularak öldürülmüştü. Daha sonra ise hayvanat bahçeleri ve hayvanların böyle alanlarda tutsak edilmesi ile ilgili önemli etik tartışmalar ortaya çıkmıştı. Sonuç olarak her ne kadar acil durum sebebiyle gerçekleşmiş olsa da Harambe’nin vurularak öldürülmesi doğru bulunmamıştı. Londralılar kaçma olayını duyunca yoğun bir şekilde sosyal medyadan bu durumu hatırlattı ve Kumbuka’nın güvenli ve sağlıklı bir şekilde kafesine dönmesini istediler.. Londra’da da aynı şeyin yaşanamaması gerektiğini vurguladılar.

Gümüş sırt gorillerin nesli günümüzde tehlike altında. doğada sayıları 95,000’den az. Nüfuslarının %60’ını geçtiğimi 20 yıl içinde kaybeden bu gorillerin sayısı azalmaya devam etmekte. 765 goril ise hayvanat bahçelerinde bulunmakta.


http://edition.cnn.com/2016/10/13/europe/gorilla-escape-london-zoo/


Annesini kurtaran yavru balina !