DoğaHaber

Londra hayvanat bahçesinden goril kaçtı !

Dün Londra hayvanat bahçesinden bir gümüşsırt gorilin ( Gorilla gorilla ) kaçtığı bildirildi. Kumbuka isimli goril görevli Nicola Kelly’nin ifadesine göre 17:13’te kaçtı. Hayvanat bahçesi hızla tecrit edildi ve Kumbuka ziyaretçilerden uzak sergi alanında durduruldu. Kelly görevlilerin hızlı davrandığını, acil durum oluştuğu anda polisin geldi ve hayvanat bahçesi veterinerlerinin uyuşturucu iğne ile hemen hazır olduklarını belirtti. Daha sonra ise uyuşturucu iğne ile bayıltılan Kumbuka kafesine geri yerleştirildi.

kumbuka-london-zoo-gorilla

Independent http://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/conservation-benefits-keeping-gorillas-captivity-kumbuka-london-zoo-a7360746.html

Haberin duyulmasıyla şehirde ufak çaplı bir panik oluştu. Ancak Londralılar bu durumu farklı bir açıdan değerlendirdiler. Geçtiğimiz yıl Cincinnati’de Mayıs ayında yine bir hayvanat bahçesi gorili olan Harambe vurularak öldürülmüştü. Daha sonra ise hayvanat bahçeleri ve hayvanların böyle alanlarda tutsak edilmesi ile ilgili önemli etik tartışmalar ortaya çıkmıştı. Sonuç olarak her ne kadar acil durum sebebiyle gerçekleşmiş olsa da Harambe’nin vurularak öldürülmesi doğru bulunmamıştı. Londralılar kaçma olayını duyunca yoğun bir şekilde sosyal medyadan bu durumu hatırlattı ve Kumbuka’nın güvenli ve sağlıklı bir şekilde kafesine dönmesini istediler.. Londra’da da aynı şeyin yaşanamaması gerektiğini vurguladılar.

Gümüş sırt gorillerin nesli günümüzde tehlike altında. doğada sayıları 95,000’den az. Nüfuslarının %60’ını geçtiğimi 20 yıl içinde kaybeden bu gorillerin sayısı azalmaya devam etmekte. 765 goril ise hayvanat bahçelerinde bulunmakta.


http://edition.cnn.com/2016/10/13/europe/gorilla-escape-london-zoo/


 

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
BilimBilim Raporu

Haziran 2019 - Bilim Raporu

BilimBilim RaporuHaber

Mayıs 2019 - Bilim Raporu

Bilim RaporuHaber

Nisan 2019 - Bilim Raporu

Bilim RaporuHaber

Mart 2019 - Bilim Raporu

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir