Doğa

//

Tavuk Seslerini Çevirmek Mümkün mü?

Japonya’daki araştırmacılar tavukların gıdaklama seslerini yapay zekayla çevirebileceklerini açıkladılar. Peki tavuk sesleri nasıl çözümlenebilir? Yapay zekanın bu konuda etkisi nedir? Tüm detaylarıyla haberimizde…

Tavukların duygusal durumlarını yorumlayabilecek bir sistem geliştiren bilim insanları, bu sistemin korku, öfke, açlık gibi duyguları tanımlayabileceğini belirtiyor. Duyguların, derin…

Tavuk Seslerini Çevirmek Mümkün mü?

//

Japonya’daki araştırmacılar tavukların gıdaklama seslerini yapay zekayla çevirebileceklerini açıkladılar. Peki tavuk sesleri nasıl çözümlenebilir? Yapay zekanın bu konuda etkisi nedir? Tüm detaylarıyla haberimizde…

Tavukların duygusal durumlarını yorumlayabilecek bir sistem geliştiren bilim insanları, bu sistemin korku, öfke, açlık gibi duyguları tanımlayabileceğini belirtiyor. Duyguların, derin duygusal analiz öğrenmesi olarak adlandırılan yapay zekâ tekniğiyle açığa çıkarılacağını söyleyen araştırmacılar, söz konusu tekniğin karmaşık matematiksel algoritmalara dayandığını belirttiler. Tekniğin tavukların değişken seslerinde dahi kullanılabileceği öngörülüyor.
80 Tavuktan Örnek Sesler Alındı
Söz konusu araştırma ekibi, yapay zeka sisteminin test edebilmesi için 80 tavuktan farklı örnekler aldı ve analiz edildi. Sonraki süreçte ses kaydı örnekleri kuşların duygusal durumlarıyla ilişkilendirmek adına …

Gordion Antik Kenti UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Yerini Aldı

///

Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bildiriye göre, Ankara’da yer alan Gordion Antik Kenti UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yerini aldı. 10-25 Eylül 2023’te Suudi Arabistan’da düzenlenen Dünya Miras Komitesi’nin 45. oturumunda listeye giren Gordion Antik Kenti ile Türkiye’nin Dünya Miras Listesi’ne giren alan sayısı 21’e yükseldi. Milattan önce 12. yüzyılda Frigya’nın politik ve kültürel başkenti olan Gordion, Frigya’nın kalıntılarının görülebileceği çok kapsamlı bir antik kent olma özelliğini taşıyor.
UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne seçilen bu antik kentin temel unsurları İç Kale Höyüğü, Aşağı Şehir, Tahkimatlar ve çeşitli mezarlar olarak biliniyor. Arkeolojik çalışmaların sonucunda ise Frig kültürü, siyasi yapısı ortaya çıkmaya başladı.
Görsel: UNESCO
Peki Gordion …

Morca Mağarası Türkiye’nin En Derin 3. Mağarası

//

Morca Mağarası, 1276 metre derinliği ve 5192 metre uzunluğu ile Türkiye’nin 3. derin mağarasıdır ve 2012 yılında keşfedilmiştir. Morca Düdeni olarak daa anılan bu mağara yeni keşfedilmekte ve derinliklerine inilmektedir. En kurak mevsimde bile Morca Mağarası 7 farklı kaynaktan gelen su ile beslenmektedir. Ana dal, serbestçe akan suya sahipken, 1165 metrede bulunan ve yeni keşfedilen Morca Labirenti daha karmaşık bir yapıya sahiptir ve bazı bölgelerinde yeraltı su seviyesinin etkisi görülebilir. Mağaranın genel morfolojisine baktığımızda, farklı morfolojik özelliklerin bir çeşitliliğini gösterir. Araştırmalar devam ettikçe, Morca Mağarası, Taşeli Platosu’nun jeolojik geçmişini ve jeomorfolojik gelişimini anlamada önemli veriler sunacaktır.
Taşeli Platosu ve Morca Mağarası’nın …

Makine Öğrenimi ile Arkeolojik Çalışmalar Hız Kazanıyor

/

Uzmanlar, haritalar üzerinde makine öğrenimini hayata geçirerek Hindistan ve Pakistan’da yaklaşık olarak 6.000 arkeolojik tümsek buldu.
İndus uygarlığı ve sonraki dönemlerle ilgili insan yerleşkelerine ışık tutan araç, İndus nehri havzasını yani 470.500 kilometrelik bir alanı kapsıyor. Bu öğrenme modeli geçen yüzyılda silinmiş alanların kentsel ve tarımsal haritasal özelliklerini çıkarmıştı.
Aralarında Hindu Üniversitesi’nden Aftab Alam’ın da bulunduğu araştırma ekibi yirminci yüzyılda Hindistan Araştırması tarihi harita serisinde tümsek özelliklerini çizme yöntemlerini belirlemek için iki öğrenme sistemi geliştirdi.
Görsel Temsilidir
LİDAR Teknolojisiyle 645 Harita İncelendi
Uzmanlar, Işık Algılama ve Mesafe Belirleme olarak adlandırılan LİDAR teknolojisiyle farklı kaynaklardan dolayı görünmeyen coğrafi alanların fiziksel özelliklerini belirlemek amacıyla 645 haritayı inceleyip …

Hava Sıcaklıkları İnsan Kaynaklı!

//

Araştırmacılar uzun süredir Avrupa, Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika’da etkisini sürdüren sıcak hava dalgasının kaynağını araştırıyordu. Bulguların sonunda sıcak hava dalgasının insan kaynaklı iklim kriziyle ilgisi olduğunu açıkladılar. Ayrıca, aşırı sıcaklar nedeniyle ölümlerin gerçekleştiği ifade edildi.
Aşırı sıcakların iklim kriziyle ilişkisini inceleyen World Weather Attribution bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre küresel ısınmanın etkisiyle Güney Avrupa’da ve Türkiye’de hissedilen sıcak hava dalgası diğer ülkelere göre 2,5 derece daha fazla yaşanıyor. Kömür, petrol gibi fosil yakıtların kullanımıyla artan küresel ısınma nedeniyle Çin’in bazı bölgelerinde sıcak hava dalgası 50 kat daha olası hale geldi.

Araştırmacılar Dünya’daki ülkelerin hemen hemen hepsinin ölümcül sıcaklara hazırlıksız olduğu konusunda …

Mavi Mağara’daki Akdeniz Fokları Korumaya Alındı!

////

Akdeniz foklarının sığınağı olan Mavi Mağara, Antalya’nın Kaş ilçesi kıyılarında turizm sezonunda özel teknelerin giriş yaptığı tespit edilen mağaraların başında geliyor. Akdeniz foklarının üreme noktası olan bu mağaraya özellikle gece yapılan ziyaretler fokları oldukça rahatsız ediyor. Dünya’da sayısı gitgide azalan ve rahatsız edildikleri için büyük baskı altında bulunan Akdeniz fokunun yaşam alanını korumak amacıyla, Demre Kaymakamlığı ve Kaş Kaymakamlığı tarafından mağaranın girişlere kapatılması uygun görüldü.
Kaş Sahil Güvenlik komutanlığının aldığı güvenlik tedbirleriyle Kaş/Kalkan AKUT personelinin özverili çalışmasıyla başarılı bir operasyon gerçekleştirildi. AKUT personelleri ulaşılması güç olan mağaraya ip tekniğiyle sarktı. Mavi Mağara girişinde zincir çekilerek girişlere kapatıldığı belirtildi. Ardından uyarı belirten …

OceanGate Titan Denizaltından Acı Haber!

////

1912 yılında, yapıldığında Dünya’nın en büyük gemisi olan Titanik’in buz dağına çarpıp batması sonucunda 1514 kişi hayatını kaybetmişti. Titanik’i görmeye giden OceanGate Titan denizaltından pazar günü gerçekleşen dalıştan bir saat sonra sinyal alınamadı.
Tarihi Titanik gemisini görmek için yola çıkan Titan denizaltı Atlas Okyanusunda kaybolmuştu. Kaybolan denizaltı, Pazar gününden bu yana ABD Sahil Güvenlik ekipleri tarafından aranıyordu. Son bilgilere göre Titan denizaltı ile Titanik’i yerinde görmek isteyen, Pakistanlı iş adamı Shahzada Dawood ve oğlu Sulemon Dawood, Fransız Titanik uzmanları Paul-Henri Nargeolet ve Stockton Rush ile İngiliz iş adamı Hamish Harding hayatını kaybetti.
GÜNLER SONRA SOMUT BİR HABER ALINDI!
Yolcular Titan ile Titanik’i görmek …

Bir Alper Tüydeş Hikayesi: “Havadan, sudan, kuştan”

//////

Türkiye’de endemik türlerdeki kuşları fotoğraflayan, doğa fotoğrafçılığına başka bir pencere aralayan Alper Tüydeş, merak edilenleri Bilimma’ya anlattı.
Türkiye’de doğa fotoğrafçısı olarak özellikle kuşların fotoğraflarını çeken Alper Tüydeş, Bilimma’nın sorularını cevapladı. Tüydeş, 2000 yılından beri fotoğraf çektiğini ancak 2011 yılında özel olarak doğa ve yaban hayatına yöneldiğini söyledi. Çocukluğundan beri hayvanlara ve doğaya merakının olduğunu anlatan Tüydeş, en sevdiği çizgi filmin “Uçan Kaz” olduğunu kaydetti. İlerleyen hayatında dönem ödevlerini hep hayvanlar, özellikle de kuşlar üzerinden aldığını belirten Tüydeş, “Ama ben şöyle özetliyorum; resim çizme yeteneğim vardı ve seviyordum. Hayvanlara da ilgim vardı. Ben bu sayede şimdi sanatsal yanımla tutkulu olduğum yanı bir …

Hatalı Planlama Doğal Afet Tehlikelerine Kapı Aralıyor

////////

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu, 3 Haziran 2023’te Ankara’da meydana gelen şiddetli yağış ve fırtına dolayısıyla Ankara’nın Yenimahalle ilçesine bağlı Şentepe semtinde yaşanan taşkını değerlendirdi. Gökçeoğlu, Twitter hesabından yaptığı değerlendirmede, “Hatalı planlama, olası doğal tehlikelerin dikkate alınmaması bu sonucu oluşturmuştur” ifadelerine yer verdi.

26 Mayıs 2023 tarihinden itibaren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin resmi Twitter hesaplarından Ankara’da oluşabilecek şiddetli yağış, fırtına ve taşkına karşın uyarılarda bulunuldu. Ancak, altyapı sorunu dolayısıyla Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeki Şentepe semtinde bir apartmanda şiddetli taşkın meydana geldi. Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu, Twitter hesabından 3 Haziran 2023’te Ankara’da meydana gelen …

Milli Parklar: “En Büyük Kuşumuz Toy Kuşu Yakın Takipte”

/////

Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre nesli tükenmekte olan “toy kuşu” yakın takibe alındı. Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü, doğada güçsüz durumda bulunan toy kuşunun Afyonkarahisar Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde gerekli bakımlarının yapıldığını ardından uydu vericili takip cihazıyla tekrar doğal ortamına bırakıldığını açıkladı.
Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada, “Ülkemizde nesli kritik tehlike altında bulunan uçabilen en büyük kuşlardan biri toy kuşudur. Uydu vericili izleme cihazıyla takibi sağlanan toy kuşu, tarım zararlılarıyla beslenen çiftçi dostu yaklaşık 18 kiloya kadar ulaşabilen koruma altındaki kuş türlerimizdendir” ifadelerine yer verdi.
Daha önce Trabzon’da bitkin halde bulunan bir …